Inte tillgänglig
Elaggregat med digital styrenhet|Kivi
Elektriskt aggregat Harvia Kivi PI90 9,0 kW Steel
HPI900400
Harvia Kivi har en bit av naturens urkraft i sig. Den Finska bastutraditionen har sin början i en massiv glödande stenhög. Därifrån fick Harvia inspirationen till Kivi-aggregatet, som betyder sten på Finska. Aggregatet förenar hundratals år gammal tradition med den senaste teknologin inom bastandet. Tack vare den massiva stenmängden och sin höga form är det lätt att reglera bastubadet från mjukt och fuktigt till kraftigt bad genom att rikta vattnet antingen på sidan av eller rakt på stenpelaren. Det golvstående Kivi-aggregatet rymmer ca. 100 kg bastustenar, vilket är enligt fler undersökningar den rätta mängden sten för att ge rikliga bad på en rimlig uppvärmningstid. Stenburen är tvådelad. Den finslipande formgivningen låter ta vara på stenarnas maximala egenskaper. Kivi kan placeras nära laven tack vare den relativt låga ytvärmen. Aggregatet kan även fällas in i den undre laven med hjälp av en infällningsram i rostfritt stål (tillbehör). Harvia Kivi är försedd med en separat digital styrpanel.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HPI900400
- Typkod
- PI90
- STK
- 8266219
- 8 - 14 m³
- Produktens livscykelstatus
- Utgått
En del av naturens urkraft
- Ett högt designaggregat med stort antal stenar
- Höjden på pelaraggregatet möjliggör en spektakulär inbäddning i laven
- Den uppåt avsmalnande formen gör att det höga aggregatet ser nätt ut
- Det stora antalet stenar garanterar mjuk och riklig ånga
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HPI900400 |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 9 kW |
| Styrningens typ | Styrs med en separat digital styrpanel |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Rostfritt stål |
| Huvudmaterial | Stål |
| Justerbart temperaturintervall ˚C, min. | 40 °C |
| Justerbart temperaturintervall ˚C, max. | 110 °C |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Styrpanelens typ | EE |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Alternativ för fjärranvändning | Nej |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HPI900400 |
|---|---|
| Höjd | 1.2 m |
| Bredd | 370 mm |
| Djup | 370 mm |
Vikt
Vikt
| Modell | HPI900400 |
|---|---|
| Nettovikt | 16.1 kg |
| Stenmängd | 100 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HPI900400 |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 680 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 30 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 50 mm |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Rummets min. volym m3 | 8 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 14 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HPI900400 |
|---|---|
| Power table | [["9","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 16 A |
| Säkring (230 V 1 N~) amper | 1 x 40 |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HPI900400 |
|---|---|
| EAN | 6410082662197 |
| STK | 8266219 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 1.26 m |
| Försäljningsförpackningens bredd | 390 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 390 mm |
| Bruttovikt | 18.5 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 2.35 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.05 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 1.41 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 3 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 132 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 132 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.