Integrerad styrenhet|C Pro series
Styrenhet Harvia C170VKK (2,3-17 kW) vit
C170400VKK
C170VKK är en styrenhet för elektriska bastuaggregat, avsedd för professionellt bruk. Med veckotimer, fjärrstartsystem och ett omfattande urval funktioner möjliggör den mångsidig användning av bastun. Lämpar sig för aggregat med max. 17 kW effekt. Om den utrustas med en extra strömförsörjningsenhet lämpar den sig också för kraftigare aggregat. Enkel installation. Styrenheten C170VKK är en uppdaterad version av C150VKK, som blivit en klassiker bland proffsen. Utöver styrning av bastuaggregatet kan styrenheten användas för justering av belysningen i bastun och hantering av elektroniska lås och ventilationen. Enheten har ingångar för åtta program, vilket möjliggör automatinställningar exempelvis för olika tidpunkter eller olika användare. C170VKK är ett förträffligt val för bostadsaktiebolag, spainrättningar, hotell och andra offentliga bastur. • Inkluderar styrenhet, temperaturgivare, anslutningskabel • till temperaturgivaren samt bruksanvisningar. • Driftspänning 400 V~ 3N 50–60Hz 3 x 25 A • Rekommenderat utrymme: bredd 260 x djup 150 x höjd 425 mm • Enkel installation vid byte av styrenheten C150VKK Tips för användning! • Använd veckotimern för att anpassa bastun så att den passar olika bastuturer perfekt. Använd veckotimern för att anpassa bastun så att den passar olika bastupass perfekt. Temperaturen kan ställas in på 40–110 °C, beroende på bastuns användningsändamål. • Övervaka bastuanvändningen via pekskärm. Styrenhetens display visar alla data du behöver, exempelvis den nuvarande temperaturen i bastun och när nästa bastutur inleds. • Förläng bastuns livslängd med torkfunktionen. När en bastutid går mot sitt slut gör torkfunktionen att fläktarna och bastuaggregatet står på en stund så att fukten försvinner innan nästa tur inleds. • Proaktivt underhåll. I underhållsmenyn kan du övervaka intervallet mellan underhållsåtgärder samt aggregatets antal drifttimmar totalt. • Underhållsräknaren kan nollställas efter en utförd underhållsåtgärd. Funktionen är särskilt användbar för proaktivt underhåll, såsom djuprengöring av bastun och aggregatet och byte av bastustenar eller värmeelement. • Försäkra dig om pålitlig drift med två temperaturgivare. Vi rekommenderar en extra givare, särskilt om ventilationskanalen ligger nära aggregatets huvudgivare eller om aggregatet står invid en dörr. En extra givare finns att få som tillbehör.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- C170400VKK
- Typkod
- C170VKK
- STK
- 8266698
- Certifikat
- CE EAC
Styrenhet för elektriska bastuaggregat, utrustad med veckotimer och fjärrstartsystem. För professionellt bruk
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | C170400VKK |
|---|---|
| Användargrupp | Proffs |
| Uteffekt max. | 17 kW |
| Styrningens typ | Styrs av manuella omkopplare |
| Installationsobjekt | Vägg |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Vit |
| Huvudmaterial | Stål |
| Justerbart temperaturintervall ˚C, min. | 40 °C |
| Justerbart temperaturintervall ˚C, max. | 110 °C |
| Driftomgivningens temperatur min. | 5 °C |
| Driftomgivningens temperatur max. | 50 °C |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 40 °C |
| Styrpanelens typ | Pekpanel |
| Användningsmiljö | Interiör - torrutrymme |
| Alternativ för fjärranvändning | Ja |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk |
Mått
Mått
| Modell | C170400VKK |
|---|---|
| Höjd | 225 mm |
| Bredd | 240 mm |
| Djup | 75 mm |
| Styrpanel bredd | 55 mm |
| Styrpanel djup | 20 mm |
| Effektenhet höjd | 225 mm |
| Effektenhet bredd | 240 mm |
| Effektenhet djup | 75 mm |
| Styrpanel höjd | 55 mm |
Vikt
Vikt
| Modell | C170400VKK |
|---|---|
| Nettovikt | 1.6 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | C170400VKK |
|---|---|
| Sensorkabelns längd | 5 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | C170400VKK |
|---|---|
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Max. belastning för belysning | 100 W |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | C170400VKK |
|---|---|
| EAN | 6417659024839 |
| STK | 8266698 |
| Tulltaxenummer EU | 85371098 |
| ETIM | EC001885 |
| UNSPSC | 43201542 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 95 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 225 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 300 mm |
| Bruttovikt | 1.6 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
C170VKK styrenhet
Produktersättning
Du kanske också är intresserad av
Kompatibla produkter