Inte tillgänglig
Elaggregat manuellt|KIP
Elektriskt aggregat Harvia Sähkäri KIP45 4,5 kW svart
HBH450400
Harvia KIP (Sähkäri) är det traditionella väggmonterade bastuaggregatet där priset möter kvaliteten på ett sätt som värmer bastubadaren. Reglagen är placerade i nedre delen av aggregatet och deras placering kan i monteringsskedet ändras till vänster eller höger sida eller framtill på aggregatet – en användbar valmöjlighet till exempel vid montering i en fördjupning i väggen. Aggregatets ytterhölje är blanksvart. Designen består av traditionella enkla linjer och de kvalitativa materialen har fått bekräftelse i tusentals olika bastur.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HBH450400
- Typkod
- KIP45
- STK
- 8266307
- 3 - 6 m³
- Certifikat
- CE
- Produktens livscykelstatus
- Utgått
Ett traditionellt favoritaggregat
- Harvias klassiska väggmonterade aggregat
- Värmer upp bastun snabbt
- Reglagen på sidan kan placeras på framsidan eller på sidan
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HBH450400 |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 4.5 kW |
| Styrningens typ | Styrs av manuella omkopplare |
| Installationsobjekt | Vägg |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Alternativ för fjärranvändning | Nej |
Mått
Mått
| Modell | HBH450400 |
|---|---|
| Höjd | 600 mm |
| Bredd | 410 mm |
| Djup | 280 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HBH450400 |
|---|---|
| Nettovikt | 11.6 kg |
| Stenmängd | 25 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HBH450400 |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 20 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 35 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.1 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Rummets min. volym m3 | 3 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 6 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HBH450400 |
|---|---|
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 10 A |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HBH450400 |
|---|---|
| EAN | 6410082663071 |
| STK | 8266307 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 625 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 425 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 295 mm |
| Bruttovikt | 12.8 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 1.06 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.1 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 775 mm |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 123.4 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 225.8 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.