HCB600400S
Beräkna bastuvolymen
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
Hitta en återförsäljare
Artikelnummer Harvia
HCB600400S
Typkod
BC60
STK
5 - 8 m³
Certifikat
CE EAC
Ladda ner datablad
Modern och enkel att använda
    Tekniskt
    Funktioner
    ModellHCB600400S
    AnvändargruppHushåll
    Uteffekt max.6 kW
    Styrningens typStyrs av manuella omkopplare
    InstallationsobjektVägg
    InstallationsorienteringLodrätt
    FärgRostfritt stål
    HuvudmaterialStål
    Förvaringstemperatur min.-15 °C
    Förvaringstemperatur max.50 °C
    AnvändningsmiljöInteriör - våtutrymme
    Alternativ för fjärranvändningNej
    Primärenergi/bränsleElektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~)
    Mått
    ModellHCB600400S
    Höjd540 mm
    Bredd480 mm
    Djup310 mm
    StenstorlekarØ5–10 cm
    Vikt
    ModellHCB600400S
    Nettovikt11.2 kg
    Stenmängd20 kg
    Avstånd
    ModellHCB600400S
    Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material)30 mm
    Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material)50 mm
    Säkerhetsavstånd till taket1.1 m
    Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta)100 mm
    Min. höjd för montering2 m
    Installationsöppningens höjd2 m
    Installationsöppningens bredd1 m
    Rummets min. volym m35 m³
    Rummets max. volym m38 m³
    Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta)2 m
    Elektriskt
    ModellHCB600400S
    IP-klass (som: IPX4)IPX4
    Elektrisk frekvens50/60 Hz
    Säkringar (400 V 3 N~) st x amper3 x 10 A
    Säkring (230 V 1 N~) amper1 x 35
    Matningskabel (400 V 3 N~) mm25 x 1.5 mm2
    Matningskabel (230 V 1 N~) mm23 x 2,5
    Elanslutningsmöjligheter
    230V~230V 3~400V 3N~