Elaggregat E|Vega
Elektriskt aggregat Harvia Vega BC45E 4,5 kW Steel
HCBE450400S
Harvia Vega är ett modernt och lättanvänt bastuaggregat av världens största aggregatstillverkare Harvia. Vegas hållbara ytterhölje är tillverkat i rostfritt stål och ger din bastu en modern touch. Styrreglagen är ergonomiskt placerade upptill på sidan av aggregatet. Tackvare den symmetriska formen, kan styrreglagen fritt flyttas från sida till sida. Vegas säkerhetsavstånd på den undre sidan är väldigt litet, vilket gör att aggregatet kan placeras väldigt lågt i bastun. Detta bidrar till varma bad även till de lägre laven.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HCBE450400S
- Typkod
- BC45E
- STK
- 8260814
- 3 - 6 m³
- Certifikat
- CE EAC
Modern och enkel att använda
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HCBE450400S |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 4.5 kW |
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsobjekt | Vägg |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Rostfritt stål |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HCBE450400S |
|---|---|
| Höjd | 540 mm |
| Bredd | 450 mm |
| Djup | 310 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HCBE450400S |
|---|---|
| Nettovikt | 10.2 kg |
| Stenmängd | 20 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HCBE450400S |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 35 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 20 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 35 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 20 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.1 m |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 100 mm |
| Min. höjd för montering | 2 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Rummets min. volym m3 | 3 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 6 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HCBE450400S |
|---|---|
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 10 |
| Säkring (230 V 1 N~) amper | 1 x 20 |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Matningskabel (230 V 1 N~) mm2 | 3 x 2,5 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HCBE450400S |
|---|---|
| EAN | 6410082608140 |
| STK | 8260814 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | FästsatsAggregatInstallationsfästeInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | KartongPlastpåse |
| Försäljningsförpackningens höjd | 475 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 315 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 500 mm |
| Bruttovikt | 11.6 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 1.38 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.03 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Videor
Kompatibla produkter