Elaggregat manuellt|Delta
Elektriskt aggregat Harvia Delta D23 2,3 kW svart
HD234M
Harvia Delta är ett kompakt, elektriskt aggregat som tack vare sin triangulära form gör det möjligt att installera det i hörnet av bastun. Det svarta, elektriska aggregatet har en hel del stenkapacitet, vilket ger utmärkt “löyly”. Aggregatet är enkelt att montera på det medföljande väggfästet.Harvias Delta-aggregat finns med manuell styrning och som E- och kombimodeller som kräver en separat styrenhet.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HD234M
- Typkod
- D23
- STK
- 8266932
- 1.3 - 2.5 m³
- Certifikat
- CE EAC
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HD234M |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 2.3 kW |
| Styrningens typ | Styrs av manuella omkopplare |
| Installationsobjekt | [wall_or_corner] |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | -15 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Alternativ för fjärranvändning | Nej |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk |
Mått
Mått
| Modell | HD234M |
|---|---|
| Höjd | 635 mm |
| Bredd | 340 mm |
| Djup | 200 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HD234M |
|---|---|
| Nettovikt | 8 kg |
| Stenmängd | 11 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HD234M |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 10 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 900 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 150 mm |
| Min. höjd för montering | 2 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Rummets min. volym m3 | 1.3 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 2.5 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HD234M |
|---|---|
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50 Hz |
| Säkringar (400 V 2 N~) st x amper | 2 x 10 A |
| Säkring (230 V 1 N~) amper | 1 x 10 A |
| Matningskabel (400 V 2 N~) mm2 | 4 x 1,5 mm2 |
| Matningskabel (230 V 1 N~) mm2 | 3 x1,5 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 230V~400V 2N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HD234M |
|---|---|
| EAN | 6417659032889 |
| STK | 8266932 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| Innehållet i leveransen (lista) | FästsatsAggregatInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | KartongPlastpåse |
| Försäljningsförpackningens höjd | 670 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 360 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 225 mm |
| Bruttovikt | 8.2 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 0.78 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.06 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.