Ånggenerator EE|HGD
HGD45XW 4,5 kW WiFi Steel
HGD45XW
Skapa en atmosfär i hemmet eller på ditt spa som låter den varma ångan smeka dina sinnen. Den mjuka och milda ångan från en Harvia-ånggenerator känns lyxig och avkopplande, tack vare våra årtionden av erfarenhet. Harvia XW-ånggeneratorer levereras med inbyggt stöd för MyHarvia, vilket innebär att du kan koppla på din ånggenerator via fjärrstyrning och följa ångrummets temperatur direkt från din mobila enhet.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HGD45XW
- STK
- 8266789
- Certifikat
- CE EAC
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HGD45XW |
|---|---|
| Användargrupp | HushållProffs |
| Uteffekt max. | 4.5 kW |
| Installationsobjekt | Vägg |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Rostfritt stål |
| Huvudmaterial | Stål |
| Vattenanslutningar inkommande | G¾” male |
| Dräneringsanslutningar | G½” female |
| Förångningseffekt (kg/h) | 5.5 |
| Styrpanelens typ | Xenio WiFi |
| Användningsmiljö | Interiör - torrutrymme |
| Alternativ för fjärranvändning | MyHarvia WiFi |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HGD45XW |
|---|---|
| Höjd | 435 mm |
| Bredd | 460 mm |
| Djup | 220 mm |
| Styrpanel bredd | 85 mm |
| Styrpanel djup | 24 mm |
| Styrpanel höjd | 110 mm |
Vikt
Vikt
| Modell | HGD45XW |
|---|---|
| Nettovikt | 11.8 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HGD45XW |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 250 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 200 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 150 mm |
| Installationsöppningens höjd | 1 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Sensorkabelns längd | 5 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HGD45XW |
|---|---|
| Power table | [["4.5","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX2 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 10 A |
| Säkring (230 V 1 N~) amper | 25 A |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 1,5 mm2 |
| Matningskabel (230 V 1 N~) mm2 | 3 x 6 |
| Max. belastning för belysning | 100 W |
| Elanslutningsmöjligheter | 230V~400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HGD45XW |
|---|---|
| EAN | 6417659030953 |
| STK | 8266789 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | KartongPlastpåse |
| Försäljningsförpackningens höjd | 500 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 220 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 580 mm |
| Bruttovikt | 14.6 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 2.7 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.1 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.