Ånggenerator EE|HGX
Ånggenerator Harvia HGX11 10,8 kW Steel
HGX11
Ånggenerator Harvia HGX skapar spastämning i hemmet och låter den varma ångan dimma bort vardagens brådska för en stund. Harvia HGX är även en pålitlig och välfungerande lösning för spaanläggningar – för att fullständigt skämma bort dina kunder. Bekanta dig med pekskärmspanelen (tilläggsutrustning) som låter dig förtrolla ångbastun med dofter och stämningsbelysning. Harvia har under mer än 60 års tid växt och blivit världens största bastuugnstillverkare och skapar perfekta spa-drömmar i just rätt storlek för dig.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HGX11
- Typkod
- HGX11
- STK
- 8261227
- 6 - 21 m³
- Certifikat
- CE
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HGX11 |
|---|---|
| Användargrupp | Proffs |
| Uteffekt max. | 10.8 kW |
| Installationsobjekt | Vägg |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Stål |
| Huvudmaterial | Stål |
| Vattenanslutningar inkommande | G¾” male |
| Dräneringsanslutningar | G½” female |
| Förångningseffekt (kg/h) | 14.6 |
| Styrpanelens typ | Xafir |
| Alternativ för fjärranvändning | Ja |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V 3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HGX11 |
|---|---|
| Höjd | 230 mm |
| Bredd | 150 mm |
| Djup | 530 mm |
| Styrpanel bredd | 147 mm |
| Styrpanel djup | 20 mm |
| Styrpanel höjd | 56 mm |
Vikt
Vikt
| Modell | HGX11 |
|---|---|
| Nettovikt | 10.2 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HGX11 |
|---|---|
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Styrenhetens kabellängd (m) | 5 m |
| Sensorkabelns längd | 5 m |
| Rummets min. volym m3 | 6 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 21 m³ |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HGX11 |
|---|---|
| Power table | [["10,8","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX2 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 16 A |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Max. belastning för belysning | 100 W |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HGX11 |
|---|---|
| EAN | 6410082612277 |
| STK | 8261227 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| UNSPSC | 26111608 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | KartongPlastpåse |
| Försäljningsförpackningens höjd | 330 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 190 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 640 mm |
| Bruttovikt | 11 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 0.88 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.01 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Kompatibla produkter