Elaggregat E|Hidden Heater
Elektriskt bastuaggregat Harvia Hidden Heater HH9 9,0 kW Steel
HH090400
Hidden heater är tillverkad i rostfritt stål och den bjuder på mjukt bad. Eftersom aggregatet placeras bakom en falsk vägg, kan laven placeras på ett mer mångsidigt sätt. Harvias Hidden heater används i många hotell och gymanläggningar runtom i världen.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HH090400
- Typkod
- HH9
- STK
- 8266209
- 10 - 14 m³
- Certifikat
- CE EAC
En osynlig värmekälla
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HH090400 |
|---|---|
| Användargrupp | Proffs |
| Uteffekt max. | 9 kW |
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsobjekt | Vägg |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Rostfritt stål |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HH090400 |
|---|---|
| Höjd | 830 mm |
| Bredd | 1.18 m |
| Djup | 255 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HH090400 |
|---|---|
| Nettovikt | 33 kg |
| Stenmängd | 15 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HH090400 |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 90 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 90 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 80 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 80 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.07 m |
| Min. höjd för montering | 2 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Sensorkabelns längd | 4 m |
| Rummets min. volym m3 | 10 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 14 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HH090400 |
|---|---|
| Power table | [["9","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 16 A |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HH090400 |
|---|---|
| EAN | 6417659008310 |
| STK | 8266209 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 855 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 1.21 m |
| Försäljningsförpackningens djup | 315 mm |
| Bruttovikt | 34.3 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 4.7 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 55.3 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 226.8 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Kompatibla produkter