Elaggregat E|Virta
Elaggregat E Virta HL9U1UL
HL9U1UL
Virta-aggregatens robusta konstruktion och exceptionellt okomplicerade underhåll gör att de är perfekta för alla som njuter av täta och långa bastubad. Virta-aggregatets samtliga anslutningar görs via serviceluckan på framsidan. Det finns gott om plats kring kopplingsplintarna. Elementen är avskilda från stenarna, vilket förlänger elementens livslängd. Om ett element måste bytas ut görs det snabbt och enkelt, eftersom hela elementpaketet dras ut ur bastuaggregatet. Alla servicearbeten har tagits till hänsyn på förhand för att göra dem så enkla som möjligt.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HL9U1UL
- Typkod
- HL9
- 5.01 - 13.99 m³
- Certifikat
- ETL
Robusta, praktiska och okonstlat eleganta bastuaggregat
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HL9U1UL |
|---|---|
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
Mått
Mått
| Modell | HL9U1UL |
|---|---|
| Höjd | 838 mm |
| Bredd | 406 mm |
| Djup | 330 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HL9U1UL |
|---|---|
| Nettovikt | 23 kg |
| Stenmängd | 49.9 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HL9U1UL |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 51 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 51 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 51 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 51 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 51 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.07 m |
| Rummets min. volym m3 | 5.01 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 13.99 m³ |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HL9U1UL |
|---|---|
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 60 Hz |
| Elanslutningsmöjligheter | 240VAC, 1ph, 60Hz |
Logistik
Logistik
| Modell | HL9U1UL |
|---|---|
| EAN | 6417659020022 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | FästsatsAggregat |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens bredd | 430 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 500 mm |
| Bruttovikt | 25.5 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 2.35 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.