Elaggregat manuellt|Top Steel
Elektriskt bastuaggregat Harvia Top Steel M80 8,0 kW svart
HM800400BX
Harvia Top Steel är det traditionella väggmonterade bastuaggregatet som finländarna föredrar och där priset möter kvaliteten på ett sätt som värmer bastubadaren. Top Steel med sin enkla design är väl värd sin status som favoriten i otaliga bastur i de tusen sjöarnas land. Välj alltid pålitliga Harvia.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HM800400BX
- Typkod
- M80
- STK
- 8264585
- 7 - 12 m³
- Certifikat
- CE EAC
Klassisk elegans i din bastu
- Populärt väggmonterat bastuaggregat
- Värmer upp bastun snabbt
- Reglagen på sidan kan placeras på vänster eller höger sida
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HM800400BX |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 8 kW |
| Styrningens typ | Styrs av manuella omkopplare |
| Installationsobjekt | Vägg |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | -15 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Alternativ för fjärranvändning | Nej |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HM800400BX |
|---|---|
| Höjd | 650 mm |
| Bredd | 410 mm |
| Djup | 290 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HM800400BX |
|---|---|
| Nettovikt | 16 kg |
| Stenmängd | 20 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HM800400BX |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 80 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.1 m |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 150 mm |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Rummets min. volym m3 | 7 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 12 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HM800400BX |
|---|---|
| Power table | [["8","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 16 A |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 2,5 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HM800400BX |
|---|---|
| EAN | 6417659022118 |
| STK | 8264585 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 665 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 425 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 325 mm |
| Bruttovikt | 13.8 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 1.06 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.1 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 815 mm |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 130 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 240.4 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Produktersättning