Inte tillgänglig
Elaggregat E|Cilindro
Elektriskt aggregat Harvia Cilindro PC70HE 7 kW svart
HPCE700400H
Harvia Cilindro eluppvärmda bastuaggregat döljer en massiv mängd stenar. Tack vare öppningarna i det yttre höljet kan varje bastubadare välja sin njutning: mjukt bad via stenarna i öppningen eller ett kraftigare bad direkt på stenpelaren. Cilindro är en fröjd för ögat och sinnena. Beteckningen E betyder å sin sida att aggregatet styrs med en separat styrenhet.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HPCE700400H
- Typkod
- PC70HE
- STK
- 8261087
- 6 - 10 m³
- Certifikat
- EAC CE
- Produktens livscykelstatus
- Utgått
Pelaggregat - bastubad i toppklass
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HPCE700400H |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 6.8 kW |
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V 3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HPCE700400H |
|---|---|
| Höjd | 930 mm |
| Bredd | 360 mm |
| Djup | 340 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HPCE700400H |
|---|---|
| Nettovikt | 11.9 kg |
| Stenmängd | 80 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HPCE700400H |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 30 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 30 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 950 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 30 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 50 mm |
| Sensorkabelns längd | 5 m |
| Rummets min. volym m3 | 6 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 10 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HPCE700400H |
|---|---|
| Power table | [["7","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 10 A |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HPCE700400H |
|---|---|
| EAN | 6410082610877 |
| STK | 8261087 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 975 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 380 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 375 mm |
| Bruttovikt | 13.5 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 1.55 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.02 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 1.13 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 187.5 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 354 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Extra utrustning
Gör din bastuupplevelse med Harvia komplett
Kompatibla produkter