Elaggregat E|Cilindro
Bastuaggregat Harvia Cilindro PC70E 7 kW Black Steel
HPCE700400M
Pelarmodellerna Harvia Cilindro Black Steel är stiliga aggregat för flera användningsbehov. Aggregatets storlek och massiva mängd stenar är optimerade för att ge behagligt men ändå rejäla bastubad i bastur av olika storlek – från små familjebastur till stora offentliga bastur. Aggregatets pelarmodell ger friare planering av bastun. Aggregatet är lätt att fälla in i laven eller placera ståtligt bredvid glasvägg. Black Steel aggregaten förenar kvalitet och elegant utseende. Den blanka svarta ytan av rostfritt stål hämtar elegans till varje bastu. Olika styrningslösningar gör det möjligt att använda aggregatet enligt sina behov. Harvia Cilindro kan beroende av modell fås med mekanisk styrning, separat styrenhet eller med en helt ny förnyad digital Harvia Xenio-styrpanel. Välj den lösning som är mest lämplig för ditt bruk. EXTERN STYRENHET Aggregatmodellen Harvia E måste utrustas med en separat Harvia styrenhet. Från pekskärmen som är ansluten till aggregatets styrenhet kan du mångsidigt hantera aggregatet och andra anordningar i bastun. Egenskapernas momfattning varierar mellan styrenheterna. Egenskaper: • Reglering av temperatur och inkopllingstid • Reglering av belysning • Reglering av mekanisk ventilation • Barnlås • Låsning med PIN-kod • Fjärrstart • Dörrsäker- eller säkerhetsbrytare • Pekskärm
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HPCE700400M
- Typkod
- PC70E
- STK
- 8266730
- 6 - 10 m³
- Certifikat
- CE EAC
Pelaggregat - bastubad i toppklas
- Innehåller stora mängder stenar som ger mjuk men stark värme
- Elegant svart stål ger din bastu en modern stil
- Passar i olika typer av bastuinredningar och installationer
- Aggregatet är minimalistiskt och diskret när det är inbäddat i bastulaven
- Kräver en separat styrenhet (säljs separat)
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HPCE700400M |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 6.8 kW |
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Black Steel |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HPCE700400M |
|---|---|
| Höjd | 930 mm |
| Bredd | 320 mm |
| Djup | 320 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HPCE700400M |
|---|---|
| Nettovikt | 7.7 kg |
| Stenmängd | 90 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HPCE700400M |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 950 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 30 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 50 mm |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Sensorkabelns längd | 5 m |
| Rummets min. volym m3 | 6 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 10 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HPCE700400M |
|---|---|
| Power table | [["6,8","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 10 A |
| Säkring (230 V 1 N~) amper | 1 x 35 |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Matningskabel (230 V 1 N~) mm2 | 3 x 6 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HPCE700400M |
|---|---|
| EAN | 6417659026055 |
| STK | 8266730 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | FästsatsAggregatInstallations- och bruksanvisningLämpötila-anturi 8261477 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 975 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 330 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 330 mm |
| Bruttovikt | 9.1 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 1.4 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.02 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 1.13 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 124.5 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 228 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Videor
Kompatibla produkter