Elaggregat E|Cilindro
Bastuaggregat Harvia Cilindro PC90E 9 kW Black Steel
HPCE900400M
Pelaraggregaten Harvia Cilindro Black Steel är snygga elektriska aggregat som passar perfekt för många behov. Aggregatets storlek och generösa stenmängd är optimerade för att ge ett smidigt men kraftfullt bastubad i bastur av alla storlekar – från små familjebastur till stora offentliga bastur. Pelarformen ger frihet i utformningen av bastun, vilket gör aggregatet lätt att bädda in i lavarna eller placera framför en glasvägg för att visa upp det på ett iögonfallande sätt. Aggregaten i svart stål kombinerar hög kvalitet med ett imponerande utseende. Den blanka svarta utsidan av rostfritt stål är ett bra komplement till vilken bastu som helst. Harvia Cilindro-aggregaten finns tillgängliga med en rad kontrollalternativ som uppfyller olika behov. Beroende på modell styrs aggregatet mekaniskt, med en separat styrenhet eller genom den nu helt omgjorda digitala kontrollpanelen Harvia Xeno. Välj helt enkelt det alternativ som passar dina behov bäst. STYRENHET: Harvia modell E-aggregat måste paras ihop med en separat Harvia-styrenhet. Styrenheten driver aggregatet och är ansluten till en kontrollpanel med pekskärm som ger dig omfattande kontroll över aggregatet och de andra enheterna i din bastu. Utbudet av funktioner varierar beroende på styrenheten. Funktioner: Temperaturinställning av aggregatet, tidsinställning, belysningsinställning, ventilationsinställning, föräldrakontroll, veckotimer, PIN-kodlås, fjärrstart, säkerhetsbrytare för dörren. Pekskärm.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HPCE900400M
- Typkod
- PC90E
- STK
- 8266731
- 8 - 14 m³
- Certifikat
- CE EAC
Pelaggregat - bastubad i toppklas
- Innehåller stora mängder stenar som ger mjuk men stark värme
- Elegant svart stål ger din bastu en modern stil
- Passar i olika typer av bastuinredningar och installationer
- Aggregatet är minimalistiskt och diskret när det är inbäddat i bastulaven
- Kräver en separat styrenhet (säljs separat)
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HPCE900400M |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 9 kW |
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Black Steel |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HPCE900400M |
|---|---|
| Höjd | 930 mm |
| Bredd | 320 mm |
| Djup | 320 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HPCE900400M |
|---|---|
| Nettovikt | 7.9 kg |
| Stenmängd | 90 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HPCE900400M |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 950 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 30 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 50 mm |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Sensorkabelns längd | 5 m |
| Rummets min. volym m3 | 8 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 14 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HPCE900400M |
|---|---|
| Power table | [["9","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 16 A |
| Säkring (230 V 1 N~) amper | 1 x 40 |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Matningskabel (230 V 1 N~) mm2 | 3 x 10 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HPCE900400M |
|---|---|
| EAN | 6417659026062 |
| STK | 8266731 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | FästsatsAggregatInstallations- och bruksanvisningLämpötila-anturi 8261477 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 975 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 330 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 330 mm |
| Bruttovikt | 9.3 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 1.4 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.02 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 1.13 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 120 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 219 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Videor
Kompatibla produkter