Elaggregat E|Legend
Elektriskt bastuaggregat Harvia Legend Pro PO11 11,0 kW svart
HPO110400M
Harvia Legend erbjuder en bastuupplevelse utan dess like. Detta stora bastuaggregat tar bastubadaren till tiden bastun föddes – det är ett aggregat i sin mest genuina utformning. Legends patinerade stålram rymmer en stor mängd stenar vars värme producerar fantastiska bastubad också i den stora bastun. Stommens öppna konstruktion gör att bastuaggregatets hela yttre yta kan användas när man öser vatten. Värmen från den stora stenmängden gör att man kan få rejälare bad även i lägre temperaturer, vilket ger ett behagligt fuktigt bad. Tack vare bastuaggregatet Harvia Legends runda form kan det monteras till och med mitt i bastun och infällas i laven. Aggregatet styrs med hjälp av en separat styrenhet.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HPO110400M
- Typkod
- PO11E
- STK
- 8261100
- 9 - 20 m³
- Certifikat
- CE EAC
Välj Legend - det är början på din legendariska bastuberättelse
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HPO110400M |
|---|---|
| Användargrupp | Proffs |
| Uteffekt max. | 11 kW |
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V 3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HPO110400M |
|---|---|
| Höjd | 740 mm |
| Bredd | 530 mm |
| Djup | 530 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HPO110400M |
|---|---|
| Nettovikt | 29.5 kg |
| Stenmängd | 40 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HPO110400M |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.1 m |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 30 mm |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Sensorkabelns längd | 4 m |
| Rummets min. volym m3 | 9 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 20 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HPO110400M |
|---|---|
| Power table | [["11","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 16 A |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HPO110400M |
|---|---|
| EAN | 6410082611003 |
| STK | 8261100 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | AggregatInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 770 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 550 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 545 mm |
| Bruttovikt | 32 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 2.9 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.1 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 920 mm |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 149 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 277 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Videor
Kompatibla produkter