Elaggregat E|Senator
Elektriskt aggregat Harvia Senator T9 Steel
HSE090400
Harvia Senator är ett eluppvärmt bastuaggregat, som har utformats särskilt för dem som trivs länge på bastulavarna. Tack vare aggregatets stora stenmagasin och sex värmeelement, värms bastun upp jämnt och effektivt. I den jämna värmen och de milda bastubaden orkar bastubadarna sitta längre på lavarna. Senator-aggregatet är tillverkat nästan helt i rostfritt stål. Det passar bra för till exempel familjebastur samt för mindre allmänna bastur i rad- och flervåningshus. Senator-aggregatet styrs med hjälp av en separat styrenhet.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HSE090400
- Typkod
- T9
- STK
- 8261009
- 8 - 14 m³
- Certifikat
- CE EAC
Ett stilrent kvalitetsbastuaggregat
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HSE090400 |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 9 kW |
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Rostfritt stål |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V 3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HSE090400 |
|---|---|
| Höjd | 660 mm |
| Bredd | 465 mm |
| Djup | 345 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HSE090400 |
|---|---|
| Nettovikt | 17.3 kg |
| Stenmängd | 40 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HSE090400 |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 50 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 50 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 50 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 120 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.25 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Sensorkabelns längd | 4 m |
| Rummets min. volym m3 | 8 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 14 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HSE090400 |
|---|---|
| Power table | [["9","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 16 A |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HSE090400 |
|---|---|
| EAN | 6410082610099 |
| STK | 8261009 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 675 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 360 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 480 mm |
| Bruttovikt | 18.6 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 1.25 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.1 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 825 mm |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 132.6 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 355.8 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Kompatibla produkter