Elaggregat manuellt|The Wall
Bastuaggregat Harvia The Wall SW80 8,0 kW 240V 1ph Steel
HSWS8U1BUL
Exklusiva The Wall tar bara lite plats i bastun fastän aggregatets effect är upp till 9 kW. Vid tillverkningen av aggregatet har man framför allt fokuserat på det praktiska. Allt detta i den kompakta och exklusiva The Wall. De belysta reglagen är lätta att se och använda även i dämpad belysning.The Wall är hållbar både vad gäller konstruktion och värmeelement: det finns en särskild skyddande stödkonstruktion för värmeelementen som förhindrar deformering och ger aggregatet längre livslängd. De värme- och fuktkänsliga komponenterna har placerats i nedre delen av aggregatet. Värmeelementen är konstruerade så att de håller länge utan att man behöver ge avkall på uppvärmningseffekten. Monteringsställningen/väggfästet som medföljer leveransen definierar det minsta skyddsavståndet mellan aggregatet och golvet. Monteringen är snabb och enkel.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HSWS8U1BUL
- Typkod
- SW80
- Certifikat
- ETL
Kompakt och stilig helhet
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HSWS8U1BUL |
|---|---|
| Styrningens typ | Styrs av manuella omkopplare |
| Installationsobjekt | Vägg |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Alternativ för fjärranvändning | Nej |
Mått
Mått
| Modell | HSWS8U1BUL |
|---|---|
| Höjd | 699 mm |
| Bredd | 429 mm |
| Djup | 257 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HSWS8U1BUL |
|---|---|
| Nettovikt | 16.78 kg |
| Stenmängd | 19.96 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HSWS8U1BUL |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 76 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 76 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 76 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 76 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.09 m |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 249 mm |
| Min. höjd för montering | 2 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HSWS8U1BUL |
|---|---|
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 60 Hz |
Logistik
Logistik
| Modell | HSWS8U1BUL |
|---|---|
| EAN | 6417659032001 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | FästsatsAggregatInstallationsfästeInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | KartongPlastpåse |
| Försäljningsförpackningens höjd | 699 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 498 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 325 mm |
| Bruttovikt | 16.9 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 1.8 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.1 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.