Inte tillgänglig
Elaggregat med digital styrenhet|Glow
Elektriskt bastuaggregat Harvia Glow TRT70XE 6,8 Steel
HTRT704XE
Harvia Glow-pelaraggregatet har en stor stenmängd och är avsedd för medelstora bastur. Aggregatets kronliknande utseende och blanka stålytor ger bastun ett inslag av ståtlig och majestätisk elegans. Den stora mängden av stenar säkerställer ett mjukt bastubad. Bastubadets intensitet kan regleras genom att rikta vattnet på aggregatets sida eller direkt över det. Aggregatet värms upp snabbt och tack vare den stora stenmängden fördelas värmen jämnt. Glow är ett imponerande inredningselement. Glow kommer med en digital Xenio XE-styrpanel som möjliggör en mångsidig och enkel användning av bastun. Alla dess funktioner är integrerade i det anslutna Glow-aggregatet, vilket gör att den är smidig att installera i såväl nya som äldre bastur. Xenio-styrpanelen har upplysta touchknappar som gör det lätt att styra bastuns funktioner även i mörka bastur. Justera temperatur, belysning och tidsinställningar direkt i styrpanelen. Med timern kan du ställa in tiden när bastun ska värmas upp. Styrpanelen kan även placeras in i bastun då den fungerar även som en digital termometer. XE-aggregatet stödjer fjärrstart och det är lätt att ansluta säkerhetsanordningarna direkt i aggregatet. Glow XE kan lätt uppdateras till en fjärrstyrd version med hjälp av tillbehörspaketet Xenio WiFi och mobilappen MyHarvia.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HTRT704XE
- Typkod
- TRT70XE
- STK
- 8266752
- 6 - 10 m³
- Certifikat
- CE EAC
- Produktens livscykelstatus
- Utgått
En designnyhet som kompletterar även de stiligaste bastuinredningarna.
- Ett högt, kronliknande pelaraggregat
- Tack vare aggregatets höjd kan det fällas in i laven för en imponerande effekt.
- Gott om synlig stenyta, vilket erbjuder ett mjukt bastubad.
- Den separata styrpanelen kan placeras i bastun eller utanför den.
- Digital temperaturdisplay
- Fjärrstart möjlig med tillbehör (t.ex. Xenio WiFi)
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HTRT704XE |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 6.8 kW |
| Styrningens typ | Styrs med en separat digital styrpanel |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Stål |
| Huvudmaterial | Stål |
| Justerbart temperaturintervall ˚C, min. | 40 °C |
| Justerbart temperaturintervall ˚C, max. | 110 °C |
| Driftomgivningens temperatur min. | 0 °C |
| Driftomgivningens temperatur max. | 60 °C |
| Styrpanelens typ | Xenio |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Alternativ för fjärranvändning | Ja |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HTRT704XE |
|---|---|
| Höjd | 1.08 m |
| Bredd | 364 mm |
| Djup | 364 mm |
| Styrpanel bredd | 85 mm |
| Styrpanel djup | 24 mm |
| Styrpanel höjd | 110 mm |
Vikt
Vikt
| Modell | HTRT704XE |
|---|---|
| Nettovikt | 16.3 kg |
| Stenmängd | 80 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HTRT704XE |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 850 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 30 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 30 mm |
| Min. höjd för montering | 2 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Sensorkabelns längd | 5 m |
| Rummets min. volym m3 | 6 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 10 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HTRT704XE |
|---|---|
| Power table | [["6,8","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 10 A |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Elanslutningsmöjligheter | 230V~230V 3~400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HTRT704XE |
|---|---|
| EAN | 6417659027946 |
| STK | 8266752 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | Ohj.paneeli 1/3-v. 8261034Kontrollpanelkabel (5 m x RJ10 4P4C black)KontrollpanelsramFästsatsAggregatInstallations- och bruksanvisningTemperaturgivare och kabel |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 1.11 m |
| Försäljningsförpackningens bredd | 380 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 375 mm |
| Bruttovikt | 16.8 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 0.9 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.02 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 1.3 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 800 mm |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 217.8 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Videor
Produktersättning
Du kanske också är intresserad av
Kompatibla produkter