Elaggregat manuellt|Glow
Bastuaggregat Harvia Glow TRT90 9 kW Steel
HTRT900400
Pelaraggregatet Harvia Glow är utformat för att uppfylla även den mest krävande bastuinredarens behov. Välj den höga Glow i pelarmodell eller Glow Corner, som placeras i ett hörn, som blickfång i din bastuinredning. Vid sidan av sina estetiska kvaliteter erbjuder Glow-aggregaten även en angenäm bastuupplevelse: den stora stenvolymen möjliggör mjuka och behagliga bad. Aggregatets ytterhölje lämnar mycket stenyta synlig, och du kan reglera badets intensitet genom att rikta vattnet direkt mot stenytan eller mot aggregatets sida. Glow-aggregatet har tydliga och användarvänliga reglage, som är placerade nedtill på aggregatet. Aggregatet är försett med manuellt tidsur och värmereglage. Aggregatet är okomplicerat och enkelt att använda. Givarna är integrerade i aggregatet och garanterar en trygg funktion Termostatens funktion påverkas inte av hur stenarna är staplade, och funktionen är stabil även efter långvarig användning. Glows termostat reagerar också snabbt när stenarna svalnar, och aktiverar snabbt värmeelementen så att stenarna hinner värmas upp till nästa bad.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HTRT900400
- Typkod
- TRT90
- STK
- 8266012
- 8 - 14 m³
- Certifikat
- CE EAC
Designnyhet som kröner en elegant bastuinredning
- Ett högt, kronliknande pelaraggregat
- Höjden på pelaraggregatet möjliggör en spektakulär inbäddning i laven
- Det stora antalet stenar garanterar mjuk och riklig ånga
- Lättanvända kopplingar på aggregatets framsida
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HTRT900400 |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 9 kW |
| Styrningens typ | Styrs av manuella omkopplare |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Rostfritt stål |
| Huvudmaterial | Stål |
| Driftomgivningens temperatur min. | -15 °C |
| Förvaringstemperatur min. | -15 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Alternativ för fjärranvändning | Nej |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HTRT900400 |
|---|---|
| Höjd | 1.08 m |
| Bredd | 364 mm |
| Djup | 364 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HTRT900400 |
|---|---|
| Nettovikt | 15.35 kg |
| Stenmängd | 90 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HTRT900400 |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 850 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 30 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 50 mm |
| Min. höjd för montering | 2 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Rummets min. volym m3 | 8 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 14 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HTRT900400 |
|---|---|
| Power table | [["9","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 16 A |
| Säkring (230 V 1 N~) amper | 1 x 40 |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Matningskabel (230 V 1 N~) mm2 | 3 x 10 |
| Elanslutningsmöjligheter | 230V~230V 3~400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HTRT900400 |
|---|---|
| EAN | 6410082660124 |
| STK | 8266012 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | FästsatsAggregatInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 1.11 m |
| Försäljningsförpackningens bredd | 390 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 390 mm |
| Bruttovikt | 17.5 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 0.9 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.1 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 1.3 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 800 mm |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 126 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 231 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Videor
Produktersättning
Du kanske också är intresserad av
Kompatibla produkter