Elaggregat E|Glow
Bastuaggregat Harvia Glow TRT70E 7 kW Steel
HTRTE700400
Pelaraggregatet Harvia Glow är utformat för att uppfylla även den mest krävande bastuinredarens behov. Välj den höga Glow i pelarmodell eller Glow Corner, som placeras i ett hörn, som blickfång i din bastuinredning. Vid sidan av sina estetiska kvaliteter erbjuder Glow-aggregaten även en angenäm bastuupplevelse: den stora stenvolymen möjliggör mjuka och behagliga bad. Aggregatets ytterhölje lämnar mycket stenyta synlig, och du kan reglera badets intensitet genom att rikta vattnet direkt mot stenytan eller mot aggregatets sida. E-modellerna styrs med hjälp av en separat styrenhet.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- HTRTE700400
- Typkod
- TRT70E
- STK
- 8266020
- 6 - 10 m³
- Certifikat
- CE EAC
Designnyhet som kröner en elegant bastuinredning
- Ett högt, kronliknande pelaraggregat
- Höjden på pelaraggregatet möjliggör en spektakulär inbäddning i laven
- Det stora antalet stenar garanterar mjuk och riklig ånga
- Styrs av en separat styrenhet
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | HTRTE700400 |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 6.8 kW |
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Rostfritt stål |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V/230 V 1/3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | HTRTE700400 |
|---|---|
| Höjd | 1.08 m |
| Bredd | 364 mm |
| Djup | 364 mm |
| Stenstorlekar | Ø5–10 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | HTRTE700400 |
|---|---|
| Nettovikt | 12.5 kg |
| Stenmängd | 80 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | HTRTE700400 |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 850 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (3-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 30 mm |
| Säkerhetsavstånd till golvet (1-fas, beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 50 mm |
| Min. höjd för montering | 2 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Sensorkabelns längd | 5 m |
| Rummets min. volym m3 | 6 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 10 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | HTRTE700400 |
|---|---|
| Power table | [["6,8","","",""]] |
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elektrisk frekvens | 50/60 Hz |
| Säkringar (400 V 3 N~) st x amper | 3 x 10 A |
| Säkring (230 V 1 N~) amper | 1 x 35 |
| Matningskabel (400 V 3 N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Matningskabel (230 V 1 N~) mm2 | 3 x 6 |
| Elanslutningsmöjligheter | 230V~230V 3~400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | HTRTE700400 |
|---|---|
| EAN | 6410082660209 |
| STK | 8266020 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | FästsatsAggregatInstallations- och bruksanvisningLämpötila-anturi 8261477 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 1.11 m |
| Försäljningsförpackningens bredd | 390 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 390 mm |
| Bruttovikt | 14.6 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 0.9 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.02 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 1.3 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 800 mm |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 108.6 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 196.2 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Videor
Extra utrustning
Gör din bastuupplevelse med Harvia komplett
Kompatibla produkter