Inte tillgänglig
Elaggregat E|Qube
Elektriskt aggregat Qube 360 30–36 kW svart
QUBE-360
Stenutrymmet i det snygga aggregatet Qube Pro är omgärdat av borstat stål, och botten är grafitsvart. Qube Pros design gör att du kan placera det som du vill i din bastu – alla aggregatets sidor kan lämnas synliga. Den eleganta utsidan består av tre lager som gör att yttemperaturen hålls låg som på vanliga hushållsapparater, även när aggregatet är på. Den hållbara Qube Pro är designad för professionellt bruk och kommer behålla sitt rena utseende även vid intensiv användning. Aggregatets bottenplatta samlar upp alla stenbitar som faller ner från stenutrymmet och håller bastun ren och stilfull. Bekväm användning: De innovativa designlösningarna förbättrar också användarnas komfort. Qube Pro-aggregaten är lätta att underhålla eftersom deras stenutrymme är separerat från värmeelementen. Det gör att värmeelementen kan underhållas utan att stenarna behöver bytas ut. Strukturen skyddar även värmeelementen från överskottsvatten och stenarnas tyngd, vilket förlänger värmeelementens livslängd. En löstagbar kopplingsdosa gör att installationen och underhållet av aggregatet utförs snabbt och enkelt.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- QUBE-360
- Typkod
- QU360E
- STK
- 8266523
- 40 - 75 m³
- Produktens livscykelstatus
- Utgått
För professionellt bastubad
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | QUBE-360 |
|---|---|
| Användargrupp | Proffs |
| Uteffekt max. | 30/33/36 |
| Styrningens typ | Styrs av en separat styrenhet |
| Installationsobjekt | Golv |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Elektrisk (högspänning 400 V 3 N~) |
Mått
Mått
| Modell | QUBE-360 |
|---|---|
| Höjd | 920 mm |
| Bredd | 980 mm |
| Djup | 500 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | QUBE-360 |
|---|---|
| Nettovikt | 90 kg |
| Stenmängd | 100 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | QUBE-360 |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 150 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.38 m |
| Rummets min. volym m3 | 40 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 75 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Elektriskt
Elektriskt
| Modell | QUBE-360 |
|---|---|
| IP-klass (som: IPX4) | IPX4 |
| Elanslutningsmöjligheter | 400V 3N~ |
Logistik
Logistik
| Modell | QUBE-360 |
|---|---|
| EAN | 6417659023658 |
| STK | 8266523 |
| Tulltaxenummer EU | 85162999 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 970 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 1.06 m |
| Försäljningsförpackningens djup | 590 mm |
| Bruttovikt | 93.5 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 0.13 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Kompatibla produkter