Vedeldat aggregat DUO|Legend
Vedeldat aggregat Harvia Legend 150 SL svart
WK150LDSL
Med Harvia Legend vedeldade bastuugnar får du den ultimata bastuupplevelsen. Den svarta stålställningen innehåller mycket stenar, och när de hettas upp får du ett härligt bastubad även vid lägre temperaturer. Det stora antalet stenar garanterar bra värme, även om elden slocknar emellanåt. I Legend-bastuugnarnas eldstäder finns en modern gallerstruktur som delar upp förbränningsluften. En del av förbränningsluften leds till den övre delen av eldstaden vilket leder till att förbränningen är effektivare och renare. Gallerstrukturen förlänger även bastuugnens livslängd. Säkerhetsavstånden från sido- och baksidesytorna till brännbart material är kortare än normalt, vilket gör det friare att placera lavarna. Legend-bastuugnarna kan utrustas med en vattenvärmare av skorstensmodell. Harvia Legend 150 SL är avsedd för dig som vill elda bastun komfortabelt från ett annat rum eller utifrån. Bastuugnens lucka kan ändras mellan högerhängd och vänsterhängd som du själv önskar. De ställbara benen underlättar placeringen av ugnen i bastun. Rekommenderad storlek på bastun 6–13 m3. Maximala mängden stenar 120 kg.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- WK150LDSL
- Typkod
- LE150SL
- 6 - 13 m³
- Certifikat
- CE EAC
Handmade - berättelser om bastubadet
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | WK150LDSL |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 16 kW |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Trä |
Mått
Mått
| Modell | WK150LDSL |
|---|---|
| Höjd | 740 mm |
| Bredd | 530 mm |
| Djup | 730 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | WK150LDSL |
|---|---|
| Nettovikt | 65.1 kg |
| Stenmängd | 120 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | WK150LDSL |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 500 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 500 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 200 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 250 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 200 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 200 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Rummets min. volym m3 | 6 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 13 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Logistik
Logistik
| Modell | WK150LDSL |
|---|---|
| EAN | 6417659012447 |
| Tulltaxenummer EU | 73218900 |
| ETIM | EC001884 |
| Innehållet i leveransen (lista) | GlasdörrGrillAggregatInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 765 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 745 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 550 mm |
| Bruttovikt | 68.2 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Produktersättning
Du kanske också är intresserad av
Kompatibla produkter