Inte tillgänglig
Vedeldat aggregat DUO|Legend
Vedeldat aggregat Harvia Harvia Legend 240 Duo svart
WK240LDLUX
Med Harvia Legend vedeldade bastuugnar får du den ultimata bastuupplevelsen. Den svarta stålställningen innehåller mycket stenar, och när de hettas upp får du ett härligt bastubad även vid lägre temperaturer. Det stora antalet stenar garanterar bra värme, även om elden slocknar emellanåt. I Legend-bastuugnarnas eldstäder finns en modern gallerstruktur som delar upp förbränningsluften. En del av förbränningsluften leds till den övre delen av eldstaden vilket leder till att förbränningen är effektivare och renare. Gallerstrukturen förlänger även bastuugnens livslängd. Säkerhetsavstånden från sido- och baksidesytorna till brännbart material är kortare än normalt, vilket gör det friare att placera lavarna. Legend-bastuugnarna kan utrustas med en vattenvärmare av skorstensmodell. Harvia Legend 240 Duo är avsedd för dig som vill elda bastun komfortabelt från ett annat rum eller utifrån. Bastuugnens lucka kan ändras mellan högerhängd och vänsterhängd som du själv önskar. De ställbara benen underlättar placeringen av ugnen i bastun. Rekommenderad storlek på bastun 10–24 m3. Maximala mängden stenar 200 kg.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- WK240LDLUX
- Typkod
- LE240
- 10 - 24 m³
Handmade - berättelser om bastubadet
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | WK240LDLUX |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 21 kW |
| Installationsobjekt | Golv |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Trä |
Mått
Mått
| Modell | WK240LDLUX |
|---|---|
| Höjd | 830 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 780 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | WK240LDLUX |
|---|---|
| Nettovikt | 96.3 kg |
| Stenmängd | 200 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | WK240LDLUX |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 630 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 630 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 250 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 200 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 200 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 2 m |
| Rummets min. volym m3 | 10 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 24 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Logistik
Logistik
| Modell | WK240LDLUX |
|---|---|
| EAN | 6417659012997 |
| Tulltaxenummer EU | 73218900 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Försäljningsförpackningens höjd | 850 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 810 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 620 mm |
| Bruttovikt | 100 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.