Vedeldat aggregat DUO|Pro 50
Vedeldat aggregat Harvia 50 SL svart
WK500SL
Harvia 50 SL erbjuder dubbla möjligheter att njuta av värmen. Bastuugnen placeras i bastun och brasan är på andra sidan väggen. Harvia 50 är den bästa bastuugnen för stora sällskap, eftersom den är designad för att stora grupper ska kunna basta samtidigt. Den massiva mängden sten garanterar jämn värme i ett stort utrymme. Badet som ugnen ger påminner om de gamla tiderna i den finska bastutraditionen. Harvia 50 har designats bland annat för läger- och idrottsanläggningar. Bastuugnen har en stilig, grafitsvart färg. När du kräver kvalitet, välj en ledare – En märkesprodukt från världens största bastuugnstillverkare.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- WK500SL
- Typkod
- HA50SL
- 20 - 50 m³
- Certifikat
- CE EAC
Storslaget bastubad för ett storslaget sällskap
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | WK500SL |
|---|---|
| Användargrupp | Proffs |
| Uteffekt max. | 40 kW |
| Installationsobjekt | Golv |
| Färg | Svart |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Trä |
Mått
Mått
| Modell | WK500SL |
|---|---|
| Höjd | 1.09 m |
| Bredd | 510 mm |
| Djup | 910 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | WK500SL |
|---|---|
| Nettovikt | 206.5 kg |
| Stenmängd | 120 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | WK500SL |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 500 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 500 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 500 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 500 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 500 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.2 m |
| Rummets min. volym m3 | 20 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 50 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Logistik
Logistik
| Modell | WK500SL |
|---|---|
| EAN | 6417659001182 |
| Tulltaxenummer EU | 73218900 |
| ETIM | EC001884 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Försäljningsförpackningens höjd | 1.24 m |
| Försäljningsförpackningens bredd | 800 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 1.2 m |
| Bruttovikt | 206.5 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.