Vedeldat aggregat REGULAR|Legend
Bastuugn Harvia Legend 240 GreenFlame
WKLE20GM
Elden knastrar rent bakom den stora glasluckan på det vedeldade aggregatet Harvia Legend 240 GreenFlame, och du kan njuta av den magiska och avkopplande atmosfären. Det utsläppssnåla, hållbara och lättanvända bastuaggregatet är lämpligt för medelstora bastur. Den rejäla stenmängden garanterar ett traditionellt, mjukt bastubad. Hjärtat i bastuaggregatet är ett helt omgjort GreenFlame 20-eldrum som är designad med ren förbränning i åtanke. Tack vare det är dess kolmonoxidutsläpp cirka 70 % lägre än tidigare. Välj en unik handgjord Legend och starta din egen legendariska bastuhistoria. Hållbart för renare vedeldning. Harvia GreenFlame®-eldrummet har optimerats med ren förbränning i åtanke. GreenFlame är en del av Harvias ständiga utvecklingsarbete på vår resa mot ännu renare vedeldning. Tack vare den nya typen av luftkontrollmetod i Harvia GreenFlame®-eldrummet är kolmonoxidutsläppen betydligt lägre än tidigare. Ju lägre mängden kolmonoxidutsläpp är jämfört med de totala förbränningsgaserna, desto renare blir förbränningsprocessen.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- WKLE20GM
- Typkod
- LE240G
- 10 - 20 m³
- Certifikat
- CE EAC
Elegansen med en större glasdörr, med renare förbränning
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | WKLE20GM |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 15.9 kW |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur max. | 60 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Trä |
Mått
Mått
| Modell | WKLE20GM |
|---|---|
| Höjd | 835 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 600 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | WKLE20GM |
|---|---|
| Nettovikt | 76.1 kg |
| Stenmängd | 200 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | WKLE20GM |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 630 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 630 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 50 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 200 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 250 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 200 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 200 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.2 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Rummets min. volym m3 | 10 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 20 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Logistik
Logistik
| Modell | WKLE20GM |
|---|---|
| EAN | 6417659036474 |
| Tulltaxenummer EU | 73218900 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | AsklådaGlasdörrGrillAggregatInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 870 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 620 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 620 mm |
| Bruttovikt | 79.2 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 3 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.1 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningsmaterial | PlastTrä |
| Försäljningsparti 3 förpackningsmaterial | PlastTrä |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 1.01 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Kompatibla produkter