Vedeldat aggregat REGULAR|Linear
Vedeldad bastuugn Harvia 18 Compact svart
WKLI18CPTM
Harvia Linear 18 Compact är ett stilrent, vedeldat aggregat av hög kvalitet. Dess glaslucka visar inte bara den rent brinnande elden utan lyser också upp bastun på ett vackert sätt. Det vedeldade aggregatet Linear 18 Compact är lämpligt för små och medelstora bastur och uppfyller höga utsläppskrav och verkningsgrader (BimSchV2). Den avancerade konstruktionen och luftcirkulationen i aggregatet gör att bastun värms upp mycket snabbt. Säkerheten garanteras med en struktur bestående av dubbla skikt som håller bastuns väggkonstruktioner svala och möjliggör flexibel installation i olika typer av bastur. Det här aggregatet kräver mycket små säkerhetsavstånd runt sig. Den solida ramen garanterar en lång livslängd.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- WKLI18CPTM
- Typkod
- LI18
- 5 - 18 m³
- Certifikat
- CE BImSchV 2 EAC
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | WKLI18CPTM |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | [14_3] |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Trä |
Mått
Mått
| Modell | WKLI18CPTM |
|---|---|
| Höjd | 770 mm |
| Bredd | 450 mm |
| Djup | 510 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | WKLI18CPTM |
|---|---|
| Nettovikt | 63.3 kg |
| Stenmängd | 40 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | WKLI18CPTM |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 50 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 92 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 50 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 92 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 92 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 50 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 92 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 50 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.3 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Rummets min. volym m3 | 5 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 18 m³ |
Logistik
Logistik
| Modell | WKLI18CPTM |
|---|---|
| EAN | 6417659033176 |
| Tulltaxenummer EU | 73218900 |
| ETIM | EC001884 |
| Innehållet i leveransen (lista) | AnslutningsrörGlasdörrGrillAggregatInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Försäljningsförpackningens höjd | 785 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 515 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 460 mm |
| Bruttovikt | 66 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 2.7 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.2 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Kompatibla produkter