Inte tillgänglig
Vedeldat aggregat REGULAR|PRO
Vedeldat aggregat Harvia Pro 20 svart
WKP200
I den nya generationen av Harvia 20 Pro vedeldad bastuugnn har formerna och linjerna fått ett nytt, fräscht utseende samtidigt som den respekterar traditionerna av Pro 20-ugnen, som redan är en klassiker. Bastuugnen Harvia 20 Pro är bastuugnen för tuffa bad i medelstora bastur. Tack vare bastuugnens stora stenvoly, är badet så mjukt och mäktigt som en bastunjutare kan önska sig. Den flammande elden som syns genom glasluckan i gjutjärn höjer stämningen i bastun. Det stabila 10 millimeter tjocka eldlocket garanterar hållbarheten. Modellen har justerbara ben som underlättar vid montering och gör det lätt att justera till exempel rököppningen till rätt höjd. Bastuugnen kan utrustas med en vattenvärmare av skorstensmodell.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- WKP200
- Typkod
- PR20
- STK
- 8266587
- 8 - 20 m³
- Produktens livscykelstatus
- Utgått
Bastubad i Pro-klass
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | WKP200 |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 24.1 kW |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Förvaringstemperatur min. | 0 °C |
| Förvaringstemperatur max. | 50 °C |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Trä |
Mått
Mått
| Modell | WKP200 |
|---|---|
| Höjd | 740 mm |
| Bredd | 435 mm |
| Djup | 510 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | WKP200 |
|---|---|
| Nettovikt | 58 kg |
| Stenmängd | 40 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | WKP200 |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (obrännbart material) | 50 mm |
| Säkerhetsavstånd till sidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.3 m |
| Installationsöppningens höjd | 2 m |
| Installationsöppningens bredd | 1 m |
| Installationsöppningens djup | 1 m |
| Rummets min. volym m3 | 8 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 20 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Logistik
Logistik
| Modell | WKP200 |
|---|---|
| EAN | 6417659023719 |
| STK | 8266587 |
| Tulltaxenummer EU | 73218900 |
| ETIM | EC001884 |
| UNSPSC | 40101800 |
| Innehållet i leveransen (lista) | AsklådaAnslutningsrörGrillAggregatKnoppInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | KartongPlastpåse |
| Försäljningsförpackningens höjd | 780 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 580 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 470 mm |
| Bruttovikt | 58.4 kg |
| Förpackningskartongens vikt | 2.7 kg |
| Förpackningsplastens vikt | 0.1 kg |
| Försäljningsparti 2 förpackningens höjd | 930 mm |
| Försäljningsparti 2 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 2 förpackningens djup | 1.2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens höjd | 2 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens bredd | 1 m |
| Försäljningsparti 3 förpackningens djup | 1 m |
| Försäljningsparti 2 bruttovikt | 270.2 kg |
| Försäljningsparti 3 bruttovikt | 519.4 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Produktersättning
Du kanske också är intresserad av
Kompatibla produkter