Inte tillgänglig
Vedeldat aggregat REGULAR|Linear
Vedeldat aggregat Harvia Linear 28 svart
WKP280C
En bastuugn där tidlös design och stark konstruktion möts. Lineära Harvia Linear är källan till glödande värme och sköna bad. Glasluckan av gjutjärn låter den flammande elden höja stämning i bastun. Bastuugnens lucka kan monteras mellan högerhängd och vänsterhängd så som du själv önskar. Harvia bastuugnarnas eldstad och rökkanaler är planerade så att bastun värms upp snabbt och rent. Bastuugnarna uppfyller CE-märkningskraven. Rekommenderad storlek på bastun 10-28 m3. Maximala mängden stenar 50 kg.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- WKP280C
- Typkod
- LI28
- 10 - 26 m³
Stiliga bastuugnar som tål både blickar och tidens tand
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | WKP280C |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 22 kW |
| Installationsobjekt | Golv |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
Mått
Mått
| Modell | WKP280C |
|---|---|
| Höjd | 850 mm |
| Bredd | 450 mm |
| Djup | 510 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | WKP280C |
|---|---|
| Nettovikt | 60.6 kg |
| Stenmängd | 50 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | WKP280C |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 500 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 500 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 400 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 400 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 400 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.38 m |
| Rummets min. volym m3 | 10 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 26 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Logistik
Logistik
| Modell | WKP280C |
|---|---|
| EAN | 6417659024990 |
| Tulltaxenummer EU | 73218900 |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Försäljningsförpackningens höjd | 880 mm |
| Försäljningsförpackningens bredd | 495 mm |
| Försäljningsförpackningens djup | 535 mm |
| Bruttovikt | 61 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Kompatibla produkter