Vedeldat aggregat med vattenbehållare|PRO
Vedeldat aggregat Harvia Pro 20 ES svart
WKPR20ESM
Fritidsstugornas favorit Harvia 20 ES Pro är en praktisk bastuugn som ger rejäla bastubad. I bastuugnens front finns en inbyggd, lättanvänd vattenbehållare på 20 liter. Vattnet värms upp samtidigt som bastuugnen eldas till badtemperatur. Det finns en tappkran på vattenbehållaren som kan monteras på valfri sida av bastuugnen. Glasluckan av gjutjärn låter den flammande elden höja stämning i bastun. Det 10 millimeter massiva eldlocket ger ugnen garanterad hållbarhet. Bastuugnen har ett stort stenmagasin och grillen är av rostfritt stål. Ugnen är försedd med ställbara ben. Ytterhöljet är målat grafitsvart.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- WKPR20ESM
- Typkod
- PR20ES
- 8 - 20 m³
- Certifikat
- CE EAC
Bad i Pro-klass
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | WKPR20ESM |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 24.1 kW |
| Installationsobjekt | Golv |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Trä |
Mått
Mått
| Modell | WKPR20ESM |
|---|---|
| Höjd | 760 mm |
| Bredd | 430 mm |
| Djup | 650 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | WKPR20ESM |
|---|---|
| Nettovikt | 65 kg |
| Stenmängd | 40 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | WKPR20ESM |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 300 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.3 m |
| Rummets min. volym m3 | 8 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 20 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Logistik
Logistik
| Modell | WKPR20ESM |
|---|---|
| EAN | 6417659036559 |
| Tulltaxenummer EU | 73218900 |
| ETIM | EC001884 |
| Innehållet i leveransen (lista) | RamGlasdörrGrillAggregatInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Bruttovikt | 67.5 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Kompatibla produkter