Vedeldat aggregat REGULAR|PRO
Vedeldat aggregat Harvia Pro 26 svart
WKPR26M
Harvia 26 Pro ger bastubad i superklass i en större bastu. Bastuugnen är försedd med glaslucka av gjutjärn och spjälverk är av rostfritt stål. Tack vare den stora stenvolymen kan man njuta av bastubadet under lång tid. Bastubadet behöver inte avbrytas även om elden i ugnen skulle slockna för en stund. De ställbara benen underlättar placeringen av ugnen i bastun. Ugnen kan förses med vattenvärmare av skorstensmodell. Bastuugnens ytterhölje är målat grafitsvart. Rekommenderad storlek på bastun 10–26 m3. Maximala mängden stenar 50 kg.
Hitta en återförsäljare
De bästa bastu- och spaupplevelserna väntar på dig.
- Artikelnummer Harvia
- WKPR26M
- Typkod
- PR26
- 10 - 26 m³
- Certifikat
- CE EAC
Bad i Pro-klass
Tekniskt
Funktioner
Funktioner
| Modell | WKPR26M |
|---|---|
| Användargrupp | Hushåll |
| Uteffekt max. | 26.6 kW |
| Installationsobjekt | Golv |
| Installationsorientering | Lodrätt |
| Färg | Svart |
| Huvudmaterial | Stål |
| Användningsmiljö | Interiör - våtutrymme |
| Primärenergi/bränsle | Trä |
Mått
Mått
| Modell | WKPR26M |
|---|---|
| Höjd | 810 mm |
| Bredd | 430 mm |
| Djup | 510 mm |
| Stenstorlekar | Ø10–15 cm |
Vikt
Vikt
| Modell | WKPR26M |
|---|---|
| Nettovikt | 65 kg |
| Stenmängd | 50 kg |
Avstånd
Avstånd
| Modell | WKPR26M |
|---|---|
| Säkerhetsavstånd till framsidan (obrännbart material) | 375 mm |
| Säkerhetsavstånd till framsidan (brännbart material) | 375 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (obrännbart material) | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till baksidan (brännbart material) | 375 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan (brännbart material) | 375 mm |
| Säkerhetsavstånd till högra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan (brännbart material) | 375 mm |
| Säkerhetsavstånd till vänstra sidan obrännbart material | 100 mm |
| Säkerhetsavstånd till taket | 1.28 m |
| Rummets min. volym m3 | 10 m³ |
| Rummets max. volym m3 | 26 m³ |
| Rummets min. höjd (beror på anslutningar och därför från utgång, stjärna/delta) | 2 m |
Logistik
Logistik
| Modell | WKPR26M |
|---|---|
| EAN | 6417659036535 |
| Tulltaxenummer EU | 73218900 |
| ETIM | EC001884 |
| Innehållet i leveransen (lista) | RamGlasdörrGrillAggregatInstallations- och bruksanvisning |
| Produktenhet (st, set, m etc.) | ST |
| Försäljningsenhet | pcs |
| Förpackningsmaterial | Kartong |
| Bruttovikt | 67 kg |
Kontrollera produktmanualen för att få uppdaterad information före användning.
Kompatibla produkter