Control unit Integrated control|C Pro series
Control unit Harvia C170VKK 17,0 kW white
C170400VKK
Harvia C170VKK is an electric sauna heater’s control unit for Professional use. A week timer, remote start system and extensive selection of functionalities enable a versatile use of the sauna facility. Suitable for a max. 17 kW sauna heaters, and also for more powerful heaters when equipped with an additional power unit. Installation is easy. The C170VKK is an updated version of the C150VKK control unit, which has become a classic among Professionals. In addition to controlling the sauna heater, the control unit can be used to adjust the lighting in the space and manage its electronic locks and ventilation. The unit has slots for eight different Programs, which enable automating settings for e.g. certain times or different users. C170VKK is a great choice for housing companies, spas, hotels and other public saunas. Includes the control unit, temperature sensor, temperature sensor’s, connection cable and instructions for use. Operating voltage 400 V~ 3N 50–60Hz 3x25 A. Recommended space: width 260 x depth 150 x height 425 mm. Easy to install in place of the C150VKK control unit.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- C170400VKK
- Type code
- C170VKK
- Electrical number (STK)
- 8266698
- Certificates
- CE EAC
Electric sauna heater’s control unit with a week timer and a remote start system for professional use
Technical
Features
Features
| Model | C170400VKK |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Power output | 17 kW |
| Control type | Controlled by manual switches |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | White |
| Main material | Steel |
| Temperature adjustment range ˚C, min. | 103 °F |
| Temperature adjustment range ˚C, max. | 229 °F |
| Ambient temperature min | 40 °F |
| Ambient temperature max | 121 °F |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 103 °F |
| Control panel type | Touch panel |
| Use environment | Interior - dry area |
| Remote use options | Yes |
| Prime energy/fuel | Electric |
Measurements
Measurements
| Model | C170400VKK |
|---|---|
| Height | 8.86 in |
| Width | 9.45 in |
| Depth | 2.95 in |
| Control panel width | 2.17 in |
| Control panel depth | 0.79 in |
| Power unit height | 8.86 in |
| Power unit width | 9.45 in |
| Power unit depth | 2.95 in |
| Control panel height | 2.17 in |
Weights
Weights
| Model | C170400VKK |
|---|---|
| Net weight | 3.5 lbs |
Distances
Distances
| Model | C170400VKK |
|---|---|
| Sensor cable length | 16.4 ft |
Electrical
Electrical
| Model | C170400VKK |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Max. Connection power for light | 100 W |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | C170400VKK |
|---|---|
| EAN | 6417659024839 |
| Electrical number (STK) | 8266698 |
| Customs tariff number EU | 85371098 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 43201542 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 3.74 in |
| Package width | 8.86 in |
| Package depth | 11.81 in |
| Gross weight | 3.5 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Product substitution
You may also be interested in
Compatible products