Electric heater accessory|Concept R
Foot for Concept R mini
CP-RM-SF
The exceptionally stylish design of Sentio by Harvia’s Concept R Mini models comes alive in a new way when the sauna heater is installed in a place of honour at the centre of the benches. The Concept R Mini sauna heater stand makes more stylish sauna interiors possible, because the heater can be placed freely at the centre of bench solutions. The design stand is also practical. The connections of the sauna heater are placed inside the stand, making a streamlined and clean installation on the floor possible.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- CP-RM-SF
- Electrical number (STK)
- 8266424
Technical
Features
Features
| Model | CP-RM-SF |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Installation location | Floor |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
Weights
Weights
| Model | CP-RM-SF |
|---|---|
| Net weight | 6.2 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | CP-RM-SF |
|---|---|
| EAN | 9120053865171 |
| Electrical number (STK) | 8266424 |
| Customs tariff number EU | 85167970 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package width | 18.5 in |
| Package depth | 18.11 in |
| Gross weight | 7.1 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.