Control units|Xenio
Control unit Harvia Xenio CX170 WiFi black
CX170-U1-15-XW
Harvia Xenio is a control unit with a touch control panel. Xenio provides a modern and subtly stylish user interface for controlling the heart of the sauna, the heater. The stylishly small yet clear touch control panel is easy to install where you want it: in the sauna, the shower room, the dressing room, or even the living room. The control panel enables you to see with just one look when your sauna is at the right temperature for you. - For controlling electric heater - temperature adjustment range 40–110 ˚C - operating time adjustment range: family sauna 1–6 h, commercial sauna 1–12 h - pre-setting time adjustment range 0–12 h - lighting and fan control - maximum output 17 kW (can be extended to 34 kW with LTY17 power extension unit) - power unit supply voltage 400 V 3N~
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- CX170-U1-15-XW
- Type code
- CX170
- Certificates
- ETL
Control your electric heater with a touch
Technical
Features
Features
| Model | CX170-U1-15-XW |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Power output | 15 kW |
| Control type | Controlled by a stand-alone digital control panel |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Temperature adjustment range ˚C, min. | 103 °F |
| Temperature adjustment range ˚C, max. | 193 °F |
| Ambient temperature min | 13 °F |
| Ambient temperature max | 157 °F |
| Control panel type | Xenio |
| Use environment | Interior - dry area |
| Remote use options | Yes |
Measurements
Measurements
| Model | CX170-U1-15-XW |
|---|---|
| Height | 2 in |
| Width | 2.9 in |
| Depth | 1.1 in |
Weights
Weights
| Model | CX170-U1-15-XW |
|---|---|
| Net weight | 4 lbs |
Electrical
Electrical
| Model | CX170-U1-15-XW |
|---|---|
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Max. Connection power for light | 100 W |
| Electrical group options | 208VAC, 3ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | CX170-U1-15-XW |
|---|---|
| EAN | 6417659031400 |
| Customs tariff number EU | 85371098 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 43201542 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 3.35 in |
| Package width | 8.66 in |
| Package depth | 15.75 in |
| Gross weight | 4.9 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products