Glass doors|Black Line
Glass door Harvia Black Line bronze 9x19 aluminium
DA91901BL
Harvia Black Line aluminum frame door is an elegant solution for spaces where excellent moisture resistance is required. The black aluminum frame can be combined with the durable glass of your choice in four color options: bronze, gray, clear and matte satin. In addition to the black frame, the impressive Black Line door set includes black hinges and a pull handle. The Black Line series Products crown the modern sauna and bathroom complex on both sides of the door.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- DA91901BL
Technical
Features
Features
| Model | DA91901BL |
|---|---|
| User group | HouseholdsProfessionals |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Bronze |
| Main material | Glass |
| Hinge type | Acid proof |
| Hinge color | Black |
| Frame material | Aluminium |
Measurements
Measurements
| Model | DA91901BL |
|---|---|
| Height | 6.2 ft |
| Width | 35.04 in |
| Depth | 2.36 in |
Weights
Weights
| Model | DA91901BL |
|---|---|
| Net weight | 68.4 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | DA91901BL |
|---|---|
| EAN | 6417659028417 |
| Customs tariff number EU | 70071980 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 4.33 in |
| Package width | 27.95 in |
| Package depth | 6.59 ft |
| Gross weight | 72.8 lbs |
| Cardboard weight | 4.4 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products