Glass doors|Black Line
Glass door Black Line satin 9x21 lockable black pine frame
DL92105BL
Harvia Black Line lockable glass door is well suited for wet rooms (bathrooms, utility rooms and toilets). The door is available in two sizes: 7x21 (frame dimensions 690 x 2090 mm) and 9x21 (frame dimensions 890 x 2090 mm). Glass color is satin. The delivery includes: black pine frame (42 x 92 mm), silicone seal in the frame, 8 mm tempered safety glass, black hinges, a silver-colored lockable lock body and buttons with a twist knob and key. The frames are installed a few centimeters above the floor. During the installation phase, take into account the slope of the floor and make sure that the door can open and that the glass does not catch on the floor. Handedness of the door can be changed.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- DL92105BL
Technical
Features
Features
| Model | DL92105BL |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Grey |
| Main material | Glass |
| Hinge type | Stainless steel |
| Hinge color | Black |
| Frame material | Pine |
Measurements
Measurements
| Model | DL92105BL |
|---|---|
| Height | 6.86 ft |
| Width | 35.04 in |
| Depth | 3.62 in |
Weights
Weights
| Model | DL92105BL |
|---|---|
| Net weight | 94.8 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | DL92105BL |
|---|---|
| EAN | 6417659028547 |
| Customs tariff number EU | 70071980 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 4.33 in |
| Package width | 35.83 in |
| Package depth | 6.96 ft |
| Gross weight | 101.4 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products