Glass doors
Glass door Harvia satin 9x21 lockable white
DLA92105V
Harvia lockable glass door is well suited for a dressing room or toilet facilities. The door is available in two sizes: 7x21 (690x2090) and 9x21(890x2090). The door frame material is either pine or aluminium. Glass color is satin. The delivery includes unfinished the glass door with wooden (42x92 mm) or aluminium frame (42x60 mm), silicone sealant attached to the frame, safety glass, chrome-plated hinges and lock case. The handle and lock are included in the delivery.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- DLA92105V
Privacy to the bathroom
Technical
Features
Features
| Model | DLA92105V |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Satin |
| Hinge type | Acid proof |
| Hinge color | Chrome |
| Frame material | White aluminium |
Measurements
Measurements
| Model | DLA92105V |
|---|---|
| Height | 6.86 ft |
| Width | 35.04 in |
| Depth | 3.62 in |
Weights
Weights
| Model | DLA92105V |
|---|---|
| Net weight | 68.4 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | DLA92105V |
|---|---|
| EAN | 6417659017497 |
| Customs tariff number EU | 70071980 |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 4.33 in |
| Package width | 35.83 in |
| Package depth | 6.96 ft |
| Gross weight | 72.8 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.