Glass doors
Glass door Harvia satin 9x21 lockable
DLM92105
Harvia lockable glass door is well suited for wet rooms (bathrooms, utility rooms and toilets). The door is available in two sizes: 7x21 (frame dimensions 690 x 2090 mm) and 9x21 (frame dimensions 890 x 2090 mm). Glass color is satin. The delivery includes: untreated pine frame (42 x 92 mm), silicone seal in the frame, 8 mm tempered safety glass, chrome-plated hinges, a silver-colored lockable lock body and buttons with a twist knob and key. The frames are installed a few centimeters above the floor. During the installation phase, take into account the slope of the floor and make sure that the door can open, and that the glass does not catch on the floor. Handedness of the door can be changed.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- DLM92105
Privacy to the bathroom
Technical
Features
Features
| Model | DLM92105 |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Satin |
| Hinge type | Stainless steel |
| Hinge color | Chrome |
| Frame material | Pine |
Measurements
Measurements
| Model | DLM92105 |
|---|---|
| Height | 6.86 ft |
| Width | 35.04 in |
| Depth | 3.62 in |
Weights
Weights
| Model | DLM92105 |
|---|---|
| Net weight | 94.8 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | DLM92105 |
|---|---|
| EAN | 6417659013628 |
| Customs tariff number EU | 70071980 |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 4.33 in |
| Package width | 35.83 in |
| Package depth | 6.96 ft |
| Gross weight | 101.4 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.