Unavailable
Electric heater with digital controller|Forte
Electric heater Harvia Forte AF100 9,8 kW 240V Steel
HAFU100241
The always-ready Finnish Harvia Forte heater provides you with a perfect moment of relaxation in no time at all to punctuate your hectic schedule. The Forte is Harvia’s innovative version of the heat-storing electric heater, combining top-of-the-range heater technology with a sleek design.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HAFU100241
- Type code
- AFU100
- Room volume
- 353 - 530 ft³
- Certificates
- ETL
- Product life cycle status
- Discontinued
Perfect sauna enjoyment 24/7
Technical
Features
Features
| Model | HAFU100241 |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 9.8 kW |
| Control type | Controlled by a stand-alone digital control panel |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Control panel type | EE |
| Use environment | Interior - wet area |
| Remote use options | No |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 240V 1~) |
Measurements
Measurements
| Model | HAFU100241 |
|---|---|
| Height | 34.65 in |
| Width | 19.69 in |
| Depth | 20.87 in |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | HAFU100241 |
|---|---|
| Net weight | 73.9 lbs |
| Stone amount | 220.5 lbs |
Distances
Distances
| Model | HAFU100241 |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 2 in |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 2 in |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 2 in |
| Room min. recommended volume | 353 ft³ |
| Room max. recommended volume | 530 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Electrical
Electrical
| Model | HAFU100241 |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 60 Hz |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Electrical group options | 240VAC, 1ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | HAFU100241 |
|---|---|
| EAN | 6417659027533 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 20.47 in |
| Package width | 36.61 in |
| Package depth | 21.65 in |
| Gross weight | 78.3 lbs |
| Cardboard weight | 5.1 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.