Electric heater E|Qubic
Electric heater Harvia Qubic BQ90E 9,0 kW BlackSteel
HBQ904EM
The Qubic E impresses with its slim and simple design. The stainless steel outer case makes it very easy to care for, and very durable.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HBQ904EM
- Type code
- BQ90E
- Room volume
- 283 - 494 ft³
- Certificates
- EAC CE
Technical
Features
Features
| Model | HBQ904EM |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 9 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 4 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | HBQ904EM |
|---|---|
| Height | 17.32 in |
| Width | 18.5 in |
| Depth | 10.83 in |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HBQ904EM |
|---|---|
| Net weight | 25.6 lbs |
| Stone amount | 44.1 lbs |
Distances
Distances
| Model | HBQ904EM |
|---|---|
| min. height for assembly | 6.56 ft |
| Room min. recommended volume | 283 ft³ |
| Room max. recommended volume | 494 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Electrical
Electrical
| Model | HBQ904EM |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 16 A |
| Fuse (230V1N~) ampers | 1 x 50 |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2,5 mm2 |
| Supply cable (230V 1N~) mm2 | 3 x 10 |
| Electrical group options | 230V~230V 3~400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HBQ904EM |
|---|---|
| EAN | 6417659043861 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeaterInstallation bracketInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Gross weight | 26.9 lbs |
| Cardboard weight | 3 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.