Electric heater Combi model|Qubic
Electric heater Harvia Qubic Combi BQ90S 9,0 kW Steel
HBQ904S
The Harvia Qubic Combi is a compact sauna heater designed for home use. It features an integrated steam generator, allowing you to enjoy both dry and steam saunas. The heater is wall-mounted, saving space in your sauna room. Its stylish exterior adds a modern touch to your sauna's interior. Harvia Qubic Combi heaters are controlled separately sold control unit. The Harvia Qubic Combi 6 kW is suitable for saunas sized 5–8 m³ The Harvia Qubic Combi 9 kW is suitable for saunas sized 8–14 m³
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HBQ904S
- Type code
- BQ90S
- Room volume
- 283 - 494 ft³
- Certificates
- EAC CE
Technical
Features
Features
| Model | HBQ904S |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 9 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 4 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | HBQ904S |
|---|---|
| Height | 20.87 in |
| Width | 18.31 in |
| Depth | 13.98 in |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HBQ904S |
|---|---|
| Net weight | 29.3 lbs |
| Stone amount | 44.1 lbs |
Distances
Distances
| Model | HBQ904S |
|---|---|
| min. height for assembly | 6.56 ft |
| Room min. recommended volume | 283 ft³ |
| Room max. recommended volume | 494 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Electrical
Electrical
| Model | HBQ904S |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 16 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2,5 mm2 |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HBQ904S |
|---|---|
| EAN | 6417659042970 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeaterInstallation bracketInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Gross weight | 34.8 lbs |
| Cardboard weight | 3 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.