Electric heater manual|Vega
Electric heater Harvia Vega BC60 6,0 kW Steel
HCB600400S
Harvia Vega is a modern and easy-to-use heater. The stainless steel outer shell of Vega is durable and creates a modern look for your sauna. The operating switches are placed ergonomically in the upper part, and thanks to the symmetric shape of the heater, the switches can be placed on either side. The heater can be mounted low on the sauna wall, ensuring that the lower benches also get plenty of steam.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HCB600400S
- Type code
- BC60
- Electrical number (STK)
- 8260806
- Room volume
- 177 - 283 ft³
- Certificates
- CE EAC
Modern convenience
Technical
Features
Features
| Model | HCB600400S |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 6 kW |
| Control type | Controlled by manual switches |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 4 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
| Remote use options | No |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V/230V 1/3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HCB600400S |
|---|---|
| Height | 21.26 in |
| Width | 18.9 in |
| Depth | 12.2 in |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HCB600400S |
|---|---|
| Net weight | 24.7 lbs |
| Stone amount | 44.1 lbs |
Distances
Distances
| Model | HCB600400S |
|---|---|
| Safety distance front (combustible materials) | 1.18 in |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 1.97 in |
| Safety distance (Ceiling) | 3.61 ft |
| Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 3.94 in |
| min. height for assembly | 6.56 ft |
| Installation opening height | 6.56 ft |
| Installation opening width | 3.28 ft |
| Room min. recommended volume | 177 ft³ |
| Room max. recommended volume | 283 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Electrical
Electrical
| Model | HCB600400S |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 10 A |
| Fuse (230V1N~) ampers | 1 x 35 |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Supply cable (230V 1N~) mm2 | 3 x 2,5 |
| Electrical group options | 230V~230V 3~400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HCB600400S |
|---|---|
| EAN | 6410082608065 |
| Electrical number (STK) | 8260806 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeaterInstallation bracketInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | CardboardPlastic bag |
| Package height | 18.7 in |
| Package width | 12.4 in |
| Package depth | 19.69 in |
| Gross weight | 27.8 lbs |
| Cardboard weight | 3 lbs |
| Plastic weight | 0.1 lbs |
| Sales lot 2 Package height | 24.61 in |
| Sales lot 2 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Package depth | 3.94 ft |
| Sales lot 3 Package height | 3.28 ft |
| Sales lot 3 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 3 Package depth | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Gross weight | 240.8 lbs |
| Sales lot 3 Gross weight | 824.2 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.