Unavailable
Electric heater Combi model|Vega
Electric heater Harvia Vega Combi BC90SE 9,0 kW Steel
HCBC900400
Harvia Vega Combi is a combined electric heater and a steamer that provides different sauna pleasures. You can choose between traditional sauna, steam sauna, herbal sauna and fragrant sauna. The Vega Combi heaters are controlled by a separate control unit. Vega Combi models are BC60SE and BC90SE. Automatic filling of the water tank is standard on the models BC60SEA and BC90SEA.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HCBC900400
- Type code
- BC90SE
- Room volume
- 283 - 494 ft³
Modern convenience
Technical
Features
Features
| Model | HCBC900400 |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 9 kW |
| Control type | Controlled by manual switches |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V/230V 1/3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HCBC900400 |
|---|---|
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HCBC900400 |
|---|---|
| Net weight | 29.3 lbs |
| Stone amount | 44.1 lbs |
Distances
Distances
| Model | HCBC900400 |
|---|---|
| min. height for assembly | 6.56 ft |
| Room min. recommended volume | 283 ft³ |
| Room max. recommended volume | 494 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Electrical
Electrical
| Model | HCBC900400 |
|---|---|
| Power table | [["9","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 16 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2,5 mm2 |
| Electrical group options | 230V~230V 3~400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HCBC900400 |
|---|---|
| EAN | 6417659010320 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeaterInstallation bracketInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | CardboardPlastic bag |
| Package height | 18.5 in |
| Package width | 2.01 in |
| Package depth | 12.4 in |
| Gross weight | 34.8 lbs |
| Cardboard weight | 3 lbs |
| Plastic weight | 0.1 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Videos
Compatible products