Electric heater manual|Vega Compact
Electric heater Harvia Vega Compact 3,5 kW 240 V
HCBU35U1UL
Harvia Vega Compact requires no bowing down. This powerhouse heater for small saunas features operating switches on the top part, making the user experience as ergonomic as only Harvia provides. The heater is easy to install onto the wall mount with one screw and can be mounted very low, ensuring that bathers on the lower benches get to enjoy steam down to their toes.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HCBU35U1UL
- Type code
- BC35
- Certificates
- ETL
Modern convenience
Technical
Features
Features
| Model | HCBU35U1UL |
|---|---|
| Control type | Controlled by manual switches |
| Installation location | Wall |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Remote use options | No |
Measurements
Measurements
| Model | HCBU35U1UL |
|---|---|
| Height | 21 in |
| Width | 11 in |
| Depth | 11 in |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HCBU35U1UL |
|---|---|
| Net weight | 16.1 lbs |
| Stone amount | 28.5 lbs |
Distances
Distances
| Model | HCBU35U1UL |
|---|---|
| Safety distance front (combustible materials) | 0.4 in |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 1 in |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 0.4 in |
| Safety distance right side (combustible materials) | 0.4 in |
| Safety distance left side (combustible materials) | 0.4 in |
| Safety distance (Ceiling) | 3.83 ft |
| Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 3.1 in |
| Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 0.8 in |
Electrical
Electrical
| Model | HCBU35U1UL |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 60 Hz |
| Electrical group options | 240VAC, 1ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | HCBU35U1UL |
|---|---|
| EAN | 6417659026178 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeaterInstallation bracketInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 18.5 in |
| Package width | 11.8 in |
| Package depth | 11.8 in |
| Gross weight | 16.1 lbs |
| Cardboard weight | 2.2 lbs |
| Plastic weight | 0.1 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.