Electric heater E|Virta
Virta HL110 11,0 kW 208VAC black
HL11U3UL
The Harvia Virta heater's strong structure and exceptional ease of maintenance make it excellently suitable for those who use the sauna often and like to enjoy the steam for long periods of time. All connections to the Virta heater are made through the maintenance hatch on the front. There is plenty of room around the connections. The heating elements are separated from the stones, which results in a long heating element life span. If you need to replace a heating element, it is a quick and easy task, as you can just pull out the entire heating element module. Other maintenance measures were also taken into account in the heaters’ design from the very start.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HL11U3UL
- Room volume
- 177 - 635 ft³
- Certificates
- UL ETL
Strong, stylish and simple yet stylish electric heaters
Technical
Features
Features
| Model | HL11U3UL |
|---|---|
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
Measurements
Measurements
| Model | HL11U3UL |
|---|---|
| Height | 33 in |
| Width | 16 in |
| Depth | 16 in |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | HL11U3UL |
|---|---|
| Net weight | 55.1 lbs |
| Stone amount | 154 lbs |
Distances
Distances
| Model | HL11U3UL |
|---|---|
| Safety distance front (combustible materials) | 2 in |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 2 in |
| Safety distance behind (combustible materials) | 2 in |
| Safety distance right side (combustible materials) | 2 in |
| Safety distance left side (combustible materials) | 2 in |
| Safety distance (Ceiling) | 3.5 ft |
| min. height for assembly | 6.56 ft |
| Room min. recommended volume | 177 ft³ |
| Room max. recommended volume | 635 ft³ |
Electrical
Electrical
| Model | HL11U3UL |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 60 Hz |
| Electrical group options | 208VAC, 3ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | HL11U3UL |
|---|---|
| EAN | 6417659028141 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeater |
| Sales unit | pcs |
| Package width | 19.69 in |
| Package depth | 19.69 in |
| Gross weight | 62.8 lbs |
| Cardboard weight | 4.7 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.