Electric heater accessory|Virta Pro
Safety railing Harvia Virta Pro front 778 mm heat-treated aspen
HL5
The Harvia Virta safety railing adds a stylish touch to your Virta heater. Made of beautiful heat-treated wood, the safety railing is installed onto the heater. The safety railing creates peace of mind, especially in family and spa saunas.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HL5
- Electrical number (STK)
- 8261406
Technical
Features
Features
| Model | HL5 |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Installation orientation | Horizontally |
| Color | Brown |
| Main material | Wood |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | None |
Measurements
Measurements
| Model | HL5 |
|---|---|
| Height | 3.15 in |
| Width | 30.63 in |
| Depth | 3.54 in |
Weights
Weights
| Model | HL5 |
|---|---|
| Net weight | 0.7 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | HL5 |
|---|---|
| EAN | 6410082614066 |
| Electrical number (STK) | 8261406 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 31.1 in |
| Package width | 0.28 in |
| Package depth | 2.56 in |
| Gross weight | 0.9 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.