Unavailable
Electric heater Combi model|Virta
Electric heater Harvia Virta Combi HL70SA. 7 kW. Steel
HLS700400SA
The Virta Combi is a combined electric heater and steamer that provides a variety of sauna experiences. You can select between a traditional Finnish sauna, a steam sauna, a herbal sauna or an aromatic sauna. The Combi heater is the right choice for those who enjoy soft and humid steam and the atmosphere created by fragrances. The water tank holds 5 litres – the tank is filled automatically from a water outlet. The heater has a soapstone cup to hold sauna fragrances and a stainless steel grate for bagged aromatic fragrances. The Combi system is reliable and easy to use.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HLS700400SA
- Type code
- HL70SA
- Electrical number (STK)
- 8261347
- Room volume
- 177 - 353 ft³
- Certificates
- CE
- Product life cycle status
- Discontinued
A sleek powerhouse heater
Technical
Features
Features
| Model | HLS700400SA |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Power output | 7 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V/230V 1/3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HLS700400SA |
|---|---|
| Height | 31.89 in |
| Width | 16.34 in |
| Depth | 16.14 in |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | HLS700400SA |
|---|---|
| Net weight | 61.3 lbs |
| Stone amount | 110.3 lbs |
Distances
Distances
| Model | HLS700400SA |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 1.18 in |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 1.18 in |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 1.18 in |
| Safety distance right side non-combustible materials | 1.18 in |
| Safety distance left side non-combustible materials | 1.18 in |
| Safety distance (Ceiling) | 3.61 ft |
| Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 1.18 in |
| Installation opening height | 6.56 ft |
| Room min. recommended volume | 177 ft³ |
| Room max. recommended volume | 353 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Electrical
Electrical
| Model | HLS700400SA |
|---|---|
| Power table | [["7","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 10 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HLS700400SA |
|---|---|
| EAN | 6410082613472 |
| Electrical number (STK) | 8261347 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeater |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 34.25 in |
| Package width | 19.69 in |
| Package depth | 19.88 in |
| Gross weight | 66.2 lbs |
| Cardboard weight | 4.7 lbs |
| Plastic weight | 0.2 lbs |
| Sales lot 2 Package height | 3.35 ft |
| Sales lot 2 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Package depth | 3.94 ft |
| Sales lot 3 Package height | 6.56 ft |
| Sales lot 3 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 3 Package depth | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Gross weight | 310.9 lbs |
| Sales lot 3 Gross weight | 575.5 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Product substitution
You may also be interested in
Compatible products