Unavailable
Electric heater Combi model|Modulo
Electric heater Harvia Modulo Modulo MDS135GSA. 13.5 kW. Steel
HMDS1354GSA
Harvia Modulo has been designed to tolerate and provide fantastic heat and steam. The sleek design and open stone surface of Modulo create an impressive sight. Modulo is a trailblazer product by the world’s largest sauna heater manufacturer and a modern sauna decorator’s choice. Harvia Modulo heaters are easy to install. The heating elements are separated from the stones, which results in a long heating element life span. Replacing a heating element is a quick and easy task, as you can just pull out the entire heating element module. Other maintenance measures were also taken into account in the heaters’ design from the very start. All heaters can be equipped with a safety railing and a protective glass sheath. A protective glass sheath is not only stylish but also prevents water from splashing around the heater.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HMDS1354GSA
- Type code
- MDS135GSA
- Electrical number (STK)
- 8261455
- Room volume
- 388 - 706 ft³
- Certificates
- EAC CE
- Product life cycle status
- Discontinued
A sturdy floor-mounted sauna heater for professional use
Technical
Features
Features
| Model | HMDS1354GSA |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Power output | 13.2 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V 3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HMDS1354GSA |
|---|---|
| Height | 31.69 in |
| Width | 21.65 in |
| Depth | 23.86 in |
Weights
Weights
| Model | HMDS1354GSA |
|---|---|
| Net weight | 111.6 lbs |
Distances
Distances
| Model | HMDS1354GSA |
|---|---|
| Room min. recommended volume | 388 ft³ |
| Room max. recommended volume | 706 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Electrical
Electrical
| Model | HMDS1354GSA |
|---|---|
| Power table | [["13,5","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 25 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HMDS1354GSA |
|---|---|
| EAN | 6410082614554 |
| Electrical number (STK) | 8261455 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 35.83 in |
| Package width | 23.23 in |
| Package depth | 25.2 in |
| Gross weight | 118.2 lbs |
| Cardboard weight | 6.6 lbs |
| Sales lot 2 Package height | 3.48 ft |
| Sales lot 2 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Package depth | 3.94 ft |
| Sales lot 3 Package height | 6.56 ft |
| Sales lot 3 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 3 Package depth | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Gross weight | 282.7 lbs |
| Sales lot 3 Gross weight | 519.1 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.