Manual|Cilindro
Electric heater Harvia Cilindro Half PC80 8,0 kW 240VAC Steel
HPCS8U1HBUL
The Harvia Cilindro H electric heater has an outer casing that is partially open at the front, allowing users to enjoy the benefits of a large stone surface and place the heater containing a massive amount of stones in a small space. You can adjust between gentle and sharp steam by throwing water in the middle or on top of the stone pillar.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HPCS8U1HBUL
- Type code
- PC80
- Certificates
- ETL
Harvia's most versatile family of pillar heaters for top-quality sauna experiences.
Technical
Features
Features
| Model | HPCS8U1HBUL |
|---|---|
| Control type | Controlled by manual switches |
| Installation location | Floor |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Remote use options | No |
Measurements
Measurements
| Model | HPCS8U1HBUL |
|---|---|
| Height | 3.33 ft |
| Width | 14 in |
| Depth | 14 in |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HPCS8U1HBUL |
|---|---|
| Net weight | 37.5 lbs |
| Stone amount | 200 lbs |
Distances
Distances
| Model | HPCS8U1HBUL |
|---|---|
| Safety distance front (combustible materials) | 4 in |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 1.2 in |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 1.2 in |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 1.2 in |
| Safety distance right side (combustible materials) | 1.2 in |
| Safety distance left side (combustible materials) | 1.2 in |
| Safety distance (Ceiling) | 35 in |
| Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2.8 in |
| Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2.8 in |
Electrical
Electrical
| Model | HPCS8U1HBUL |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 60 Hz |
| Electrical group options | 240VAC, 1ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | HPCS8U1HBUL |
|---|---|
| EAN | 6417659026192 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 3.33 ft |
| Package width | 14.7 in |
| Package depth | 14.7 in |
| Gross weight | 41.8 lbs |
| Cardboard weight | 3 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.