Electric heater E|Club
Club K12,5G 12,5 kW 208VAC Steel, w/o contactor
HRKGU12CU3UL
The Harvia Club Combi is a combination of an electric heater and a steamer that offers a variety of sauna experiences, such as a traditional sauna, a steam sauna, a herbal sauna or a fragrance sauna. The super-efficient Club Combi combination heater is designed to have enough steam for a large group of users, from morning till night. The stylish, floor-mounted Club Combi electric heater made of stainless steel represents the world-famous quality of Harvia. When you wish to experience or provide your customers or guests with true Sauna & Spa experiences, familiarise yourself with the super-efficient Club Combi models. Club Combi heaters are controlled by a control unit.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HRKGU12CU3UL
- Room volume
- 500 - 750 ft³
- Certificates
- ETL
Super heater for a large club
Technical
Features
Features
| Model | HRKGU12CU3UL |
|---|---|
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation orientation | Vertically |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
Measurements
Measurements
| Model | HRKGU12CU3UL |
|---|---|
| Height | 27.5 in |
| Width | 19.9 in |
| Depth | 16.9 in |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HRKGU12CU3UL |
|---|---|
| Net weight | 56 lbs |
| Stone amount | 132 lbs |
Distances
Distances
| Model | HRKGU12CU3UL |
|---|---|
| Room min. recommended volume | 500 ft³ |
| Room max. recommended volume | 750 ft³ |
Electrical
Electrical
| Model | HRKGU12CU3UL |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 60 Hz |
| Electrical group options | 208VAC, 3ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | HRKGU12CU3UL |
|---|---|
| EAN | 6417659027601 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 21.65 in |
| Package width | 33.46 in |
| Package depth | 22.44 in |
| Gross weight | 60.2 lbs |
| Cardboard weight | 7.3 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.