Unavailable
Electric heater Combi model|Senator
Electric heater Harvia Senator Combi 9 kW Automatic Musta
HSB900400SA
The Harvia Senator Combi heater is a versatile combination of an electric heater and a steamer that provides gentle and warm Sauna & Spa experiences. The floor-mounted Senator Combi can create a traditional Finnish sauna, a steam sauna, a herbal sauna or a fragrant sauna – all sauna experiences in one package. The stylish stainless steel heater creates a spa atmosphere in family saunas and shared saunas in apartment buildings and terraced houses. Senator Combi heaters are controlled by a separate control unit.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HSB900400SA
- Type code
- T9SA
- Electrical number (STK)
- 8264581
- Room volume
- 283 - 494 ft³
- Product life cycle status
- Discontinued
A stylish sauna & spa heater
Technical
Features
Features
| Model | HSB900400SA |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 9 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V 3N~) |
Weights
Weights
| Model | HSB900400SA |
|---|---|
| Net weight | 48.5 lbs |
Distances
Distances
| Model | HSB900400SA |
|---|---|
| Room min. recommended volume | 283 ft³ |
| Room max. recommended volume | 494 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Electrical
Electrical
| Model | HSB900400SA |
|---|---|
| Power table | [["9","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 16 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HSB900400SA |
|---|---|
| EAN | 6410082645817 |
| Electrical number (STK) | 8264581 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 26.77 in |
| Package width | 14.17 in |
| Package depth | 19.29 in |
| Gross weight | 51.8 lbs |
| Sales lot 2 Package height | 32.68 in |
| Sales lot 2 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Package depth | 3.94 ft |
| Sales lot 3 Package height | 6.56 ft |
| Sales lot 3 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 3 Package depth | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Gross weight | 357.2 lbs |
| Sales lot 3 Gross weight | 979 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products